Ana Sayfa Ekoloji 15 Eylül 2021 19 Görüntüleme

Ekoloji Örgütleri Dersim’de: Ekolojik yıkımlar politiktir

Dersim’de 17 Ağustos’ta başlayan ve günlerce müdahale edilmeyen orman yangınlarına dikkat çekmek isteyen 34 ekoloji örgütü, İstanbul’daki Dersim’e geldi. Siyasi parti ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile Hakların Demokratik Partisi (HDP) Dersim milletvekili Alican Önlü, Seyit Rıza Meydanı’nda, gelen heyeti karşıladı.

Ekoloji örgütleri, “Kaz Dağları’ndan Dersim’e, İkizdere’den Akbelen’e doğa sınır tanımaz”, “Ekolojik yıkımlar politiktir” ve “Hangi dağ dere orman efkarlıysa oradayız” pankartları açtı, “Gelecek kuşaklarında yaşam hakkı kutsaldır”, “Akbelen için inat ediyoruz” dövizlerini taşıdı. Ekoloji örgütleri adına açıklama yapan Mezopotamya Ekoloji Hareketi Temsilcisi Vahap Işıklı, ekolojik yıkıma dikkat çekmek amacıyla Dersim’e geldiklerini söyledi.

GÜVENLİK GEREKÇELERİ

Türkiye’de doğa talanının yaşandığına dikkat çeken Işıklı, ormanların kamu yararı, rant ve oteller nedeniyle talan edildiğini söyledi. Dersim’den Cudi’ye, Bingöl’e kadar orman yangınlarının sürdüğünü ifade eden Işıklı, “Bölgede çıkan çoğu orman yangının sebebinin güvenlik gerekçesi şeklinde karşımıza çıkıyor. Aynı güvenlik gerekçesi ile insanlarımızın yangınlara müdahalesi engelleniyor” diye belirtti.

ANAYASA VURGUSU

Anayasa’nın 169’uncu maddesine atıfta bulunan Munzur Çevre Derneği Başkan vekili Ali Yıldız ise, ormanları yakmanın suç olduğunu söyledi. Çıkan yangınların hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağının altını çizen Yıldız, “Ne yazık ki Dersim’de yıllardan beri, köylerimiz, ormanlarımız, insanlarımız yakılmakta. Bu bir insanlık suçudur, doğa suçudur” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından İstanbul’dan gelen ekoloji örgütleri, doğa tahribatına dikkat çekmek için hazırladıkları şarkıyı söyledi.

Açıklamanın ardından Ovacık’a giden ekolojistler, yarın Ovacık’ta halk kürsüsü kurarak ekolojik talana ilişkin tartışmalar yürütecek.

MA

Politika Haber

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com