Ana Sayfa Ekoloji 15 Eylül 2021 22 Görüntüleme

ABD’nin enerji depolama yatırımları, 2021’in ikinci yarısında 5 milyar doları aşabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) temiz enerji dönüşümünün hız kazanmasıyla birlikte batarya depolamanın artacağı öngörülüyor.

Wood Mackenzie’nin analizine göre,  son üç ayda ülkenin depolama kapasitesi  2020’nin aynı dönemine göre yüzde 162’lik bir artışla 345 MW’a ulaştı.

Araştırmaya göre ülkede 2021’in ikinci yarısında da benzeri görülmemiş bir depolama hacminin oluşturulacağı ve 5 milyar dolardan fazla yatırımın hayata geçeceği öngörülüyor.

Energy Storage News’in haberine göre fotovoltaik  güneş panelleriyle batarya depolamayı birleştiren ve Mayıs ayında devreye alınan iki yeni projeyle birlikte, 2035 yılına kadar ülkede 1400 MW’lık kapasite oluşması bekleniyor.

Wood Mackenzie’den Vanessa Witte konuyla ilgili değerlendirmesinde, “ABD rekor kıran bir yıl için rotasını koruyor ve batarya depolama elektrik piyasasında daha fazla kabul görüyor.” dedi.

Wood Mackenzie’nin önceki birkaç yılda yaptığı piyasa takibinde de her yılın üçüncü ve özellikle dördüncü çeyreğindeki dağıtımlarda bir artış olduğu görülüyor.

Araştırma firması, durumun bir kez daha böyle olacağına ve yılın ikinci yarısında benzeri görülmemiş bir depolama hacminin hayata geçeceğine inanıyor.

Temiz Enerji

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com