Ana Sayfa Ekoloji 13 Eylül 2021 17 Görüntüleme

Bilim insanları 40 yıllık batarya problemini çözdü!

Bilim insanları şimdiye kadar ticari uygulamalarda kullanılabilecek kadar stabil bir lityum metal pil geliştirememişti.

Ancak Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan (SEAS) bir ekibin gerçekleştirdiği gelişme, bu yeni nesil bataryanın en az 10 bin kez şarj edilip şarjının boşaltılmasına olanak sağlıyor.

Bu durum, elektrikli araçların ömrünü benzinli araçlara kıyasla artıracak ve şarj sürelerini azaltarak menzillerini artıracak bir imkân olarak gösteriliyor.

SEAS’ta doçent olan Xin Li “Bir lityum metal pil, yüksek kapasitesi ve enerji yoğunluğu nedeniyle pil kimyası için kutsal kase kabul ediliyor.

Fakat bu pillerin stabilitesi hep zayıf olmuştur. Bu pillerin temel termodinamiklerini inceleyerek daha üstün bir performans elde edebilir ve yarattıkları birçok imkândan yararlanabiliriz.” dedi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma, bataryayı bir araya getirirken pilin kendi kendini iyileştirmesine ve bozulma sorununu çözmesine olanak tanıyan yenilikçi ve çok katmanlı bir yaklaşım içeriyor.

Elektrikli araç endüstrisinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için tasarımın ticari olarak geliştirilebileceği umuluyor.

Dr. Li,  “Kavramın ispatı niteliğindeki bu tasarım, katı haldeki lityum metal pillerin ticari lityum iyon pillerle rekabet edebileceğini gösteriyor. Ve çok katmanlı tasarımımızın esnekliği ve çok yönlülüğü, pili, batarya endüstrisindeki seri üretim prosedürleriyle potansiyel olarak uyumlu kılıyor.

Tasarımı ticari pile yükseltmek kolay olmayacak ve hâlâ birtakım pratik zorluklar yaşıyoruz fakat bunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Independent Türkçe

Temiz Enerji

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com