Ana Sayfa Siyaset 12 Eylül 2021 25 Görüntüleme

Davutoğlu’ndan 12 Eylül mesajı: “Cezaevlerinde insanlara işkence yapanları bir kez daha lanetliyoruz”

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu 12 Eylül Darbesi’ne ilişkin Diyarbakır Cezaevi önünde basın açıklamasında bulundu. Davutoğlu, ”Burada Diyarbakır Cezaevi’nde ve diğer cezaevlerinde insanlara işkence yapanları buradan bir kez daha lanetliyoruz” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Demokratik hukuk devleti içinde engelleme imkanı varken engellemeyenler, olayları kendi seyri içinde izlemekle yetinenler bir sabah kalktılar ve ülkemizin demokrasisine büyük bir darbe niteliği taşıyan ve ülkemizin itibarı açısından da yük karası olan bir darbeyi hayata geçirdiler. 12 Eylül 1980 sabahından itibaren temel insan haklarının askıya alındığı, en temel insan onuruyla ilgili ilkelerin göz ardı edildiği, bütün partilerin kapatıldığı, derneklerin örgütlenme özgürlüğünün tümüyle ihlal edildiği bir yeni dönem başladı.

Siyasi partiler toplumun sözcüleri olarak bunları ifade etme yeteneğini kaybettiler çünkü kapatıldılar. Aydınlar gençler tutuklandı on binlerce insan uzun yıllar süren işkencelere maruz kaldı. Öyle ki ‘bir sağdan bir soldan’ diyerek idamlar arasında bile neredeyse insanlık dışı bir denge kurmak için gençlerin yaşları büyütüldü. Çok büyük acılar yaşandı.

Gelecek Partisi olarak insan onurunu temel ilke aldığımızı parti programımızda beyan etmiş olan bir parti olarak bugün buradan Diyarbakır Cezaevi önünden bütün bir dünyaya seslenmek istiyorum:

Bundan sonra şu veya bu şekilde dolaylı yada doğrudan darbe girişiminde kim bulunursa bulunsun, hangi gerekçeyle darbe girişimini meşrulaştırmak isterse istesin biz Gelecek Partisi olarak bunun karşısında dimdik duracağız. Bunun karşısında duran bütün siyasi partilerle ve gruplarla işbirliği içinde olacağız

İnsanlık onurunu zedeleyen işkence tümüyle ülke gündeminden kalkana ve bir daha insan haklarını zedeleyen işkence unsuru görünmeyecek hale gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. İnsan hakları ihlallerine karşı da bütün etnik, mezhebi, siyasi, inanç farklılıklarını gözardı ederek omuz omuza vereceğiz.

Biz bu ülkede hep beraber ortak bir geleceğe, hakka hukuka ortak bir geleceğe doğru el ele yürüyeceğiz. Burada Diyarbakır Cezaevinde ve diğer cezaevlerinde insanlara işkence yapanları buradan bir kez daha lanetliyoruz. Geçmiş ders alındığında tekrar etmez.

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com