Ana Sayfa Siyaset 16 Ağustos 2021 26 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye üretim ve ihracatta dünyada yeni bir lige yükseliyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ASO 2. OSB 26 Yeni Fabrika ve Altyapı Açılış Töreni”nde konuştu. Erdoğan, “İhracatta yılın ilk yarısını rekorla kapattık. İhracatta ilk defa 200 milyar dolar rakamını aşmış olduk. Tüm bu rakamların detayına indiğimizde Türk ekonomisi talep, üretim ve ihracat açısından deneli bir çizgide ilerleyerek günden güne bir gelişim ekonomisine dönüşüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ASO 2. OSB 26 Yeni Fabrika ve Altyapı Açılış Töreni”nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Türkiye kendi ülkelerine yabancıların gözünden bakan özgüven yoksunlarına rağmen başarı çıtasını yükseğe taşıyor.

G20 ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldık. 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyümeyi yakaladık. İnşallah ikinci çeyreği de ciddi bir büyümeyle kapatacağız.

İhracatta ise yılın ilk yarısını rekorla kapattık. İhracatta ilk defa 200 milyar dolar rakamını aşmış olduk. Tüm bu rakamların detayına indiğimizde Türk ekonomisi talep, üretim ve ihracat açısından deneli bir çizgide ilerleyerek günden güne bir gelişim ekonomisine dönüşüyor.

Türkiye bir taraftan ayağına vurulan prangaları parçalarken bir taraftan da üretim ve ihracatta dünyada yeni bir lige yükseliyor.

Uluslararası basında hemen her gün Türk şirketleriyle ilgili övgü dolu haberlere yansıyoruz. Yabancı kuruluşların büyüme tahminlerini yukarı doğru güncellediklerini görüyoruz.

Turizm sektörümüzdeki canlanma yaşadığımız yangın felaketine rağmen devam ediyor.

Küresel ölçekte iddiaları bulunan bir ülke elbette güçlü ve istikrarlı ekonomik büyüme hedefimizden asla taviz vermeyiz ama bunu yaparken başkaları gibi alın terini sömürmeyi asla kabul edemeyiz. Üretimimizi artırırken çevreye duyarlı şekilde yapmamız gerekiyor. İçinde bulunan ekosistemi tahrip eden her sistemin sonu felakettir. Her alanda merhametli büyüme prensibini gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz. Çevreye zarar veren her teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın namlusu insana dönmüş silahtan başka bir şey değildir. Önümüzdeki dönemde yeşil ekonominin gerisinde kalmamak için ilave tedbirleri hayata geçireceğiz.

Türk ekonomisinin lokomotifi olan kobilerimizi asla yalnız bırakmadık. Ankara’daki Organize Sanayi Bölgesi sayısını 12’ye çıkardık.

Savunma sanayiinde yakaladığımız üst düzey başarıyı diğer sektörlere de taşımamız önemlidir. Türkiye’ye yatırım yapanlar hem kazanacak hem kazandıracak.”

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com