Ana Sayfa Ekoloji 12 Ağustos 2021 33 Görüntüleme

Biden, fosil yakıt içermeyen uçak yakıtları için 2050 yılını hedefliyor

Beyaz Saray son günlerde, iklime yönelik altyapı harcamalarının teşvik edilmesi ve elektrikli araç kullanımının artırılması dâhil olmak üzere ABD ekonomisini dönüştürmeye yönelik çabalarını hızlandırdı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi bu kapsamda, uçaklarda fosil yakıt kullanımını da 2050’ye kadar sonlandırmayı planlıyor.

Biden yönetimi, elektrikli hale getirilmesi zor olan havacılık endüstrisinde sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmanın yollarını ararken, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimini desteklemek için teşvikler oluşturmayı planlıyor.

Reuters’in aktardığına göre, ülkede havacılık sektörünün 2050 yılına kadar tamamen karbondan arındırılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili henüz belirlenmiş bir çözüm yok ancak hem ABD’de hem de Avrupa’da standart jet yakıtından 2-5 kat daha pahalı olan sürdürülebilir havacılık yakıtı üretiminin yolları aranıyor.

Kullanılmış yemeklik yağ ve hayvansal yağ gibi hammaddelerden yapılan sürdürülebilir havacılık yakıtı, şu anda toplam jet yakıtı kullanımının yalnızca çok küçük bir miktarını oluşturuyor.

Beyaz Saray Ulusal İklim Danışmanı Yardımcısı Ali Zaidi, “Başkan Biden, inovasyonu ve sürdürülebilir havacılık yakıtlarının kullanımını artırmak için katalitik yatırımlar önerdi. Yönetim, iklim krizinin gerektirdiği aciliyetle, ekonominin her sektöründe ve kesiminde iklim çözümlerini ilerletmeye kararlı.” dedi.

Temiz Enerji

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com