Ana Sayfa Gündem 11 Ağustos 2021 31 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sosyal medyaya şahsen olumlu bakmıyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 • Sel felaketinde bir kaybımız var. Çatı katından ve damlardan helikopterlerimizin kurtardığı insanlar var. Vatandaşlarımız darda kalmadıkça karayollarını tercih etmesin. Her an heyelan olabilir.
 • Orman yangınları ciddi olarak kontrol altına alındı. Helikopterlerimiz büyük fonksiyon icra ettiler. Uçaklar büyük fonksiyon icra ettiler. Birilerinin dediği gibi “Ne helikopter ne uçak gördük” diye bir şey yok. Onlarca helikopter, yüzlerce arazöz dolaşıyor. Bunlar görmeyecek kadar âmâ.
 • Yangınların çıkışıyla ilgili araştırmalar yapıldı. Gözaltına alınan var. Bunlar arasında ailesinde terör örgütü iltisaklı kişiler de var. Terör örgütünün geçmişinde orman yangınları olduğunu biliyoruz. Bal yapan arısından uçan kuşuna, buzağısını doğurduktan sonra telef olan ineğine kadar her birinin hesabını soracağız.
 • Sıfır kilometre traktör gönderdiğimiz bir vatandaş “Bunu alamam” dedi. Milletimiz farklı bir millet. Onu kendisine reva görmedi.
 • Arazöz sayımızı yüzde 70 artırarak bin 78’e çıkardık. Su ikmal araçlarından 281 tane daha aldık. Yangın söndürme uçaklarımızın su atma kapasitesi artırıldı. Kiralama yoluna da gittik. Dost ülkelerden de destekler geldi. Helikopterler 2002’de 18 iken bunu 39’a çıkardık. Bu dönemde sayı 60’a yaklaştı. Gönderen ülkelerle helikopter sayımız arttı. Uçakla her yerden su alamıyorsunuz, sadece denizden alıyorsunuz. Ama 10 saniyede suyu alıp yangın alanına boşaltıyor. Önümüzdeki yıl farklı düşüncelerimiz var. Örneğin kendimize ait uçağımızı satın alacağız. Bunlar içinde çok amaçlı olanlar da var. Görüşmelerimizi arkadaşlarımız yürütecek. Şu an dünyada yangına en kısa sürede müdahale eden ülke konumuna geldik.
 • Termik santrallerde olaya müdahale imkanını çok süratle yakaladık. Etrafını açmak suretiyle söndürmeyi rahatlattık.
 • (Yangın söndürmeye yönelik eleştiriler) Her şey dört dörtlüktür iddiasında olamam. Yangında ilk defa kullandığımız İHA’lar sayesinde yangının şiddetini ciddi manada düşürdük. İftira at, tutmazsa iz bırakır. Tüm ekibimizle başarılı olduğumuza inanıyoruz. 18 su atan uçak, 66 helikopter, 9 İHA, 850 arazöz ve su tankeri yaklaşık 5 bin 250 personel görev yaptı.
 • Yangınla ilgili Zarar Tespit Komisyonlarını devreye soktuk. Bir ay içerisinde inşaatların başlatılması konusunda talimat verildi. TOKİ işini yüklendi 1 ay içinde inşaatlara başlayacağız. Hedef 1 yılın sonunda inşaatları bitirmek. Ahırlarla birlikte yapılacak evlerin planlamasını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız yaptı. Kiraya çıkmak isteyene kirasını vereceğiz. Mobilyasına, beyaz eşyasına kadar almak suretiyle onları yerleştirmeye kararlıyız.
 • Hızla ağaçlandırma faaliyetlerine başlayacağız. Yaptığımız ağaç dikimi 5.5 milyar adettir. Vatandaşlar Bay Kemal’in iddialarına itibar etmesin. Bu alanlar yeniden orman olacak. Sizin belediyeleriniz ne kadar ağaç dikti? İstanbul’da belediye başkanlığını CHP’den aldığımda bu şehir kuraktı. Biz geldik süratle ağaçlandırdık.

THK DEVLETİN KURUMU DEĞİLDİR

 • Türk Hava Kurumu (THK), devletin bir kurumu değildir. THK uçakları tartışması da yeni değil. Birkaç yıl önce uçakların yetersiz olduğunu, Kurumun yetersiz olduğunu ve mevcut yapısıyla bir yere varılmayacağını söyledik. THK yetkilileri çalışır durumdaki uçakların bakımını yaptırmayarak çürümeye terk etmişler. Uçaklara bakım yaptırmayan eski yöneticileridir. Kurumun içine düştüğü durumu, kurumu bu hale getirenlerin kara propagandalarını hayretle izliyorum. Kurumu bu hale getirenlere bakınca CHP zihniyetini göreceksiniz.
 • AFAD şu an bir bakanlık gibi çalışır halde. Yönetim, ekip güçlü olduğu zaman AFAD ile çok şeyleri yapabiliyorsunuz.

SOSYAL MEDYAYA OLUMLU BAKMIYORUM

 • Sosyal medyaya şahsen olumlu bakmıyorum. Meclis’in açılmasıyla birlikte de çalışma yapılması gerektiğine inanıyorum. Bunlar aklı selimlerin hedefini saptırıyor. Dürüst, doğru bir şeyi düşüneceğiniz yerde yalan yanlış haberlerle vatandaşımız evriliyor. Her şeyi RTÜK ile mi çözelim, RTÜK neyle uğraşacak. Sosyal medya platformları Türkiye’de ofisini açacak, vergisini ödeyecek. Dezenformasyona ne kadar daha tahammül edeceksiniz?

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com