Ana Sayfa Siyaset 11 Ağustos 2021 25 Görüntüleme

CHP’li Gök: “Her yıl yaklaşık 2 bin tarım işçisi, zirai ilaçlardan zehirleniyor”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Sağlık Bakanlığının tarım çalışanlarının zehirlenme ve hastalık istatistiklerini tutmadığını belirterek, her yıl yaklaşık 2 bin tarım çalışanın zirai ilaçlardan zehirlendiğini söyledi. 

Gök, 22 Temmuz 2019 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde tarımsal arazilerdeki yanlış zirai ilaç kullanımının zararlarına dikkat çekmiş, zirai ilaçlardan zehirlenen tarım emekçilerine ve tarımsal ürünlerden zehirlenen yurttaşlarımızın sayılarına ilişkin sorular yöneltmişti. 2 yılın ardından gelen yanıtta, tarım çalışanlarına ilişkin bilgi bulunmadığı için zehirlenen tarım emekçilerine ilişkin soruların cevaplanamadığı ifade belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Gök şunları söyledi:

“2013 – 2019 yılları arasında zirai ilaçlardan zehirlenen yurttaşlarımızın sayısının 10 bin 697 olduğu belirtilirken aynı süreçte 43 kişinin bu tip zehirlenmeler sebebiyle hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Ülkemizde tarım çalışanları oldukça zor şartlarda ve düşük ücretler karşılığında, uzun çalışma saatlerine rağmen alın teri dökerek geçimlerini sağlamakta, sektörde çok sayıda çocuk işçi istihdam edilmektedir. Tarım sektörünün sorunlarına karşı çözümsüzlük politikası yürütülmesinin bir sonucu olarak yanlış zirai ilaç kullanımı her geçen gün artmakta ve tarım emekçileri bu yanlış kullanımdan doğrudan etkilenmektedir. Tarım çalışanlarının sorunlarına yıllardır çözüm getirilmemekte, ülkemizin gıda ihtiyacını karşılayan yurttaşlarımızın çoğunluğunun sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Resmi kaydı bulunmayan, güvencesiz çalışan emekçiler Sağlık Bakanlığı tarafından yok sayılmakta, Tarım işçilerinin varlığını ve sorunlarını reddeden anlayış emekçilerimizin zirai ilaç zehirlenmelerine ilişkin istatistiklerini kayıt altına almamaktadır.”

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com