Ana Sayfa Ekoloji 9 Ağustos 2021 28 Görüntüleme

HDP’li Papila: Yangınlar kapitalist sistemin kar hırsının sonucu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına göre, 28 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında 44 ilde 197 orman yangını çıktı, bu yangınların 187’si kontrol altına alınabildi. Orman yangının başladığı ve en çok etkilediği kentlerden biri olan Antalya’da, 28 Temmuz’da başlayan orman yangını 10’uncu günün sonunda kontrol altına alındı. İlk olarak Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat’ta başlayan yangın, Gündoğmuş, Akseki, İbradı ve Alanya ilçelerine sıçradı.

21 orman yangınının meydana geldiği Antalya’da, sadece Manavgat ilçesinde 33 mahalle yangından etkilendi. 7 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlarda, 704 kişi yaralandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarında, Manavgat’ta 2 bin 300 yapıda hasar meydana geldiği tespit edildi. Alanya ilçesinde de 3 mahallede ve bir yaylada meydana gelen yangında 107 ev hasar gördü.

GÖSTERE GÖSTERE GELDİ 

Kentteki orman yangınlarının neden ve sonuçlarını değerlendiren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Antalya Ekoloji Meclisi üyesi İsmet Papila, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün birkaç yıl önce Avusturalya’da meydana gelen orman yangınlardan sonra yaptığı değerlendirmelerde küresel ısınmanın boyutuna dikkat çektiğini hatırlatan Papila, “Bu küresel ısınmanın farklı yerlerde yangınlara neden olacağı söylenmişti. Bu bilinen bir durumdur. Buna karşı üye ülkeler değişik yerlerde, değişik tedbirler aldı, fakat Türkiye hiçbir tedbir almadı. Bu yangın göstere göstere geldi” dedi.

Devletin yangınlara karşı müdahale refleksinin olmadığını belirten Papila, “Hükümet şu anda ne yapacağını bilemez durumda. Manavgat’ta başlayan yangına 5 buçuk saat sonra müdahale edildi. Vatandaşlar kendi imkânlarıyla müdahale etti. Ortada ne devlet var ne de alınmış bir tedbir” diye konuştu.

ÇİFTE STANDART 

Türkiye’de pek çok ekolojik hareketin de yangınların nedeni ve boyutu yerine yangınlardan sonra oluşan spekülasyonlarla ilgilendiğini dile getiren Papila, “Batıda çıkan yangınlara devletin müdahalesi ile Kürt illerinde çıkan yangınlara müdahalesi çok farklı. Kürt illerinde çıkan yangın pek çok ekolojik hareket tarafından görmezden gelinirken, batıda çıkan yangın ulusal bir felaket olarak değerlendirildi. Oysa Dersim’de çıkan yangına müdahalenin devlet tarafından engellendiğini gördük” ifadelerini kullandı.

Orman yangınlarına ilişkin “Bunun siyasetle ilgisi yoktur, bu sadece çevre sorunudur” yaklaşımının doğru olmadığını vurgulayan ekolojist Papila, yangınların gerçek anlamda siyasi bir durum ve kapitalist sistemin kar hırsı sonucu olduğunun altını çizdi. Orman yangını sonrasında meydana gelen ırkçı saldırılara değinen Papila, “Bunu fırsata çeviren faşistler, silahlı sivil nöbetler gerçekleştirdi” diye hatırlattı.

Dünyada üç derecelik bir küresel ısınmanın olduğunu kaydeden Papila, buna yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.

Ömer Akın / MA 

Politika Haber

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com