Ana Sayfa Siyaset 8 Ağustos 2021 26 Görüntüleme

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi: “Salgın kontrolden çıktı”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 516’ncı gününü geride bırakan Covid-19’da salgınında ekonomik ve sosyal maliyetini yurttaşın sırtına yükleyen saray hükümetinin, hiçbir önlem almadan hayata geçirdiği “tam açılım”ın faturasını yurttaşlar canlarıyla ödediklerini ifade ederek, “1 Temmuz’dan bugüne vaka sayısı yüzde 359, vefatlar 2,5 kat arttı. Vefat ve vakalara paralel olarak aşı karşıtlığı da giderek artıyor. 1, 2 ve 3. doz aşı uygulanan kişi sayısı geride bıraktığımız bir ayda yüzde 56 azaldı” dedi.

İlgezdi, yaptığı yazılı açıklama ile sürekli artan vakalara karşılık aşı karşıtlığının da yükselişte olduğunu kaydederek, “Ülkemizde hem aşı karşıtlığı hem de aşı tereddüttü giderek artıyor. Sosyal medya hesaplarının başına ‘doktor’ ünvanı ekleyen onlarca kullanıcıdan yayılan bilgi çarpıtma, toplumda aşıya karşı bir güvensizlik oluşturuluyor” diye konuştu.

1. DOZ AŞILAMA YÜZDE 72 AZALDI

CHP’li Akkuş İlgezdi, aşı karşıtlığının giderek güç kazandığının verilerden ortaya çıktığını hatırlatarak, “Sırası geldiği halde ilk doz aşısını olmayan 21 milyondan fazla yurttaşımız var.

Türkiye’nin tam açılmaya gittiği Temmuz ayının ilk beş gününde ilk doz aşısını yaptıran kişi sayısı 1 milyon 630 bin 911’di. Vakaların pandemi fırtınasına dönüştüğü Ağustos’un ilk 5 gününde ilk doz aşısını yaptıran kişi sayısı yalnızca 463 bin oldu. Böylece Covid-19’a karşı toplumsal bağışıklık için çok önemli olan ilk doz aşıda Temmuz ve Ağustos aylarının ilk beş günü baz alındığında yüzde 72 azalma meydana geldi” dedi.

TAM AŞILAMA KAYGI VERİCİ

“Öte taraftan tam aşılamada da istenilen seviyeye ulaşmaktan oldukça uzağız. Ağustos ayının ilk beş gününde 1,2 ve 3. doz aşı yapılan kişi sayısı Temmuz ayının ilk beş gününe göre yüzde 56 azalarak, 3 milyondan 1 milyona geriledi” diyen Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Aşılama azalırken, vefatlar artıyor. 1 Temmuz’dan bugüne 2 bin 143 kişi hayatını kaybetti. Geçen sene Ağustos ayının ilk beş gününe kıyasla bu yıl covid-19 kaynaklı ölümler yüzde 484 arttı. 2020 Ağustos’unun ilk beş gününde 93 yurttaşımız vefat ederken, bu yıl ne yazık ki şimdiden 543 yurttaşımızı yitirdik” açıklamasında bulundu.

4.DALGA GELEBİLİR 

Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’nin bugün 4. dalganın çok uzağında olmadığının altını çizerek, “Ek önlem almadan yapılan açılma salgını kontrolden çıkardı. Böyle giderse 4. dalganın geleceği kaçınılmaz!” dedi.

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com