Ana Sayfa Siyaset 7 Ağustos 2021 34 Görüntüleme

Erdoğan: “Zayıf ülke olmadığımız için 4 milyon göçmen korumamız altında”

ABD’nin Afganlara ilişkin ‘Türkiye planı’ gündemdeyken mülteci tartışmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez konuştu. Erdoğan, “Zayıf ülke olmadığımız için 4 milyon göçmen korumamız altında. Türkiye alırken mevcut imkanlarıyla alıyor, finansmanı iyi yönettiği için bunu başarıyor. Bundan sonra da yine finansı iyi yöneterek bu tür adımları atacağız” dedi.

Taliban’ın ilerleyişi yeni göç dalgasını tetikleyince, Batı’dan yine 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’yi işaret eden açıklamalar geldi. Avusturya Başbakanı “Afgan göçmenlerin Türkiye’de kalmaları daha doğru” dedi. Ardından ABD, kendi adlarına Afganların tahliyesi için komşu ülkelerle görüştüklerini ve İran üzerinden Türkiye’ye gidebileceklerini bildirdi. Washington’un planına Dışişleri’nden ‘Kime sordunuz’ tepkisiyle karşılık geldi.

‘ÇEKİNCEMİZ YOK, FİNANSMANI İYİ YÖNETEREK DARDA KALANA ELİMİZİ UZATIRIZ’

Ardından ‘Biden’la görüşmede anlaşma yapıldı’ iddiaları dile getirildi. Tartışmaların ısındığı süreçte Cumhurbaşkanı ilk kez değerlendirmede bulundu. Erdoğan, 4 milyon Arap ve Kürt mültecinin koruma altına alınmasının gücü gösterdiğini söyledi. “Finansmanı iyi yönettiğimiz için bunu başarıyoruz. Bundan sonra da yine finansı iyi yöneterek bu tür adımları atacağız. Bundan hiçbir çekincemiz yok. Biz güçlü, darda kalana elini uzatan bir Türkiye’yiz” dedi.

TÜRKİYE’YE GELEN AFGANLAR MÜLTECİ DEĞİL ABD İÇİN ÇALIŞMIŞ ASKERLER

Kılıçdaroğlu: ‘Finansmanını iyi yönettiğimiz için mültecileri alıyoruz, daha da alacağız’ demişsin. Halkın huzurunu satmayı ‘yatırım’ olarak görüyorsun. Gel, mahallesini satmak istediğin halktan onay alıp seçime gidelim. Erdoğan, Afganlarla ilgili sorulara yanıt vermekten kaçıyor. Çünkü yakalandı. Türkiye’ye gelen Afgan erkek gruplar mülteci değil, ABD’ye hizmet etmiş askerler. ‘İyi finansmanla yenilerini alacağız’ söylemi bunlar için de geçerli mi?

Washington’un Afganlar için üçüncü ülke üzerinden tahliye formülünün ortaya çıkmasıyla mülteci gündemi yine ısındı. Erdoğan “Güçlüyüz, finansmanı iyi yönetiyoruz” dedi, yeni göçmenlerin kabul edileceğinin sinyalini verdi. CHP lideri “Afgan erkek grupları mülteci değil, onlar ABD’ye hizmet etmiş askerler” ifadelerini kullandı.

ABD’nin 20 yıl sonra Afganistan’dan çekilmesinin ardından ülkedeki Taliban hakimiyeti pekişti. Örgütün ilerlemesinin ardından çevre ülkelere akın edenlerden çoğu İran üzerinden 3 bin km yol kat ederek Türkiye’ye ulaştı. Van’da yaşayan bir vatandaşın, evinin önünde çektiği videodaki Afganlar sosyal medyada gündem oldu. Tamamı genç erkeklerden oluşan kafile dikkat çekti.

Resmi verilere göre 3.6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye, karşı karşıya olduğu Afgan göçünü tartışırken beka sorunu olarak değerlendirilen konu hakkında başkentlerden gelen açıklamalar rahatsızlık yarattı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afganlar için ‘Türkiye’nin doğru yer olduğunu’ ileri sürdü. Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sami Mehdi, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşmanın Afganları da kapsayacak şekilde genişletilmesi çağrısında bulundu.

Son olarak Washington’un planı ortaya çıktı. ABD’ye yerleşmek isteyen Afganların ülkelerinden kendi olanaklarıyla çıkarak üçüncü bir ülkeye gitmelerinin öngörülmesi dikkat çekti. Buna göre Afgan mültecilerin ABD’ye başvuru sürecinin tamamlanması için üçüncü ülkelerde 12 ila 14 ay beklemeleri gerekecek. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin açıklamasına tepki göstererek “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz” açıklamasını yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise mültecileri Türkiye dahil hiçbir ülkeye yönlendirmediklerini belirterek, açıklamalarının neden olduğu endişeden “üzüntü duyduklarını” söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün cuma namazı çıkışında göçmenlere ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“Son zamanlarda Türkiye’yi fakir fukara, garip gureba göstermek için, insan söylemek de istemiyor, ‘Help Turkey’ diye bir kampanya başlattılar. Tabii bunun karşısında bizim söyleyeceğimiz ne var? Tek şey var; ‘Güçlü Türkiye’, biz güçlüyüz. Nitekim fazla dayanamadılar, hemen kısa bir süre içerisinde de ‘Help Turkey’i çektiler, sildiler. Kobani’de bu millet büyük bir imtihan verdi ve Kobani’yi biz çözdük.

Kobani’deki bütün o Kürt vatandaşlarımızı biz koruma altına aldık” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Şu anda eğer Türkiye’de 4 milyon ağırlıklı olarak Arap ve Kürt mülteci varsa, onlar bizim korumamız altındaysa, göçmenleri koruması altına alan Türkiye herhalde zayıf bir ülke değil. Güçlü olduğu için bu insanları koruması altına alıyor, alırken de bunu mevcut imkanlarıyla alıyor, finansmanı iyi yönettiği için bunu başarıyor. Bundan sonra da yine finansı iyi yönetmek suretiyle bu tür adımları atacağız ve bundan da hiçbir çekincemiz yok. Çünkü biz güçlü Türkiyeyiz, biz darda kalana elini uzatan, koşan bir Türkiyeyiz. ‘Biz iktidara gelince burada ne kadar Suriyeli varsa bunların hepsini kovacağız.’ diyen bir iktidar olarak gelmedik. O, Bay Kemal’in şahsiyetidir. O, bu tür Türkiye’deki mültecileri kovmanın hesabı içerisindedir.”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın sözlerine sosyal medyadan yanıt verdi. Seçim çağrısını yineleyen CHP lideri, Türkiye gelen Afganların mülteci değil ABD’ye hizmet eden askerler olduğunu savundu: ‘Finansmanını iyi yönettiğimiz için mültecileri Türkiye’ye alıyoruz, daha da almaya devam edeceğiz’ demişsin, Erdoğan. Halkın mahallelerini, huzurunu satmayı ‘yatırım’ olarak görüyorsun, bunu açıkça söylüyorsun. Gel mahallesini satmak istediğin halktan onay alalım, seçime gidelim. Halkın mahallesi, halkın kararı. Neden kaçıyorsun? Tekrar ediyorum; sığınmacı meselesi, ülkemizin en dezavantajlı mahallelerini, en yoksul bölgelerini vurmuştur. Erdoğan Arap mülteci-Kürt mülteci diyerek güya siyasal strateji yapıyor ama tamamıyla halkı manipüle etmeye çalışıyor. Gerçek şu ki kendisi, ülkemizin en gelişmemiş bölgelerinin gençlerini tarumar etmiştir. Türk gençlerimizin de Kürt gençlerimizin de hayatı tarumar olmuştur. Erdoğan siyasal manipülasyonlar peşinde. Aynı Erdoğan, basının Afganlarla ilgili sorusuna yanıt vermekten kaçıyor. Çünkü yakalandı. Türkiye’ye gelen Afgan erkek grupları mülteci değil, onlar ABD’ye hizmet etmiş askerler. Erdoğan, ‘iyi finansmanla yenilerini alacağız’ söylemin bu gelen Afganlar için de geçerli mi?

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com