Ana Sayfa Ekoloji 6 Ağustos 2021 27 Görüntüleme

Güney Kore, 2050 net sıfır emisyon yol haritasını açıkladı

Güney Kore, 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşmak için farklı üç politikanın yer aldığı bir yol haritası açıkladı.

Müzakereleri bu yılın sonuna kadar devam edecek olan yol haritası ile ülkenin karbon nötr hedefine ulaşması amaçlanıyor.

Başbakan Kim Boo-kyum ve Seul Ulusal Üniversitesi Çevre Profesörü Yun Sun-jin’in eş başkanlığındaki komite, düzenledikleri ortak basın toplantısında çevre dostu teknolojilerin benimsendiği bu üç planı açıkladı.

İlk plan kömür ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gibi önceden var olan kaynakların kısmen kullanılması ve karbon yakalama teknolojileri kullanarak emisyonların yüzde 96,3 oranında azaltılmasını içeriyor.

İkinci plan ise LNG kullanımı devam ederken kömür kullanımının askıya alınmasını içeriyor. Bu planla emisyonların 97,3 oranında ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Üçüncü plan ise kömür ve LNG kullanımının tamamen durdurulması ve yerini yeşil hidrojen teknolojisine bırakmasını içeriyor. Bu hedefin gerçekleştirilmesi halinde emisyonların yüzde 100 ortadan kaldırılabileceği belirtiliyor.

Üç planda da nükleer enerji kullanım oranının yüzde 6,1-7,2 oranına düşürülmesi hedefleniyor. Ülkede 2018’de nükleer enerjinin elektrik üretimindeki oranı yüzde 23,4’tü.

Temel enerji dönüşümü hedeflerinin yanı sıra komite, net sıfır karbon emisyon uygun şekilde ulaşmak için çevre, teknoloji ve iş alanlarında çok çeşitli çabalar gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

Hükümet, nihai yol haritasını ise sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve endüstri ile yaptığı müzakereler sonrasında Ekim ayında yayımlayacak.

Temiz Enerji

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com