Ana Sayfa Siyaset 5 Ağustos 2021 44 Görüntüleme

CHP’li Gaytancıoğlu: “Çakmak’ın acil olarak bitirilmesi şart”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir kez daha Çakmak Barajını sordu. Çakmak Barajı için birkaç defa açılış yapıldığını ama bir türlü bitirilmediğini hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu Barajın bitiminin bugünkü hız ve ödenekle 20 yılı bulacağını söyledi. Gaytancıoğlu “AKP’liler FSRU’yu savunmak yerine Çakmak’ı tamamlamak için çabalasalardı şimdiye tarlalara çoktan su gitmişti” dedi.

Gaytancıoğlu yazılı soru önergesinde “önümüzdeki yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada öne çıkan konuların başında suyun kullanımı gelmektedir. Uzunköprü ilçemizde bulunan ve sulama sistemleri tamamlandığında 520 bin dekar alana hayat verecek olan Çakmak Barajı inşaatının şu ana kadar 23 bin dekar alanı sulayabilecek kısmı eksik de olsa bitirildi. Birkaç defa açılışı yapılan ama bir türlü bitirilemeyen Çakmak Barajı ve sulamasının tamamlanması sürekli gecikmektedir. Küresel iklim değişikliğinin bu denli kendini gösterdiği, pandemiyle birlikte gıda fiyatlarının 2 katına çıktığı, 1 damla suyun bile çok önemli olduğu günümüzde başta Çakmak Barajı’na bütçeden daha fazla kaynak ayrılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gaytancıoğlu “Barajda şu an tutulan suyun sulama sistemleri tam olarak tamamlanmadığı için Çorlu ve Çerkezköy Organize Sanayilerine iletileceği ve böylelikle sulama için değil sanayii için kullanılacağı iddialarını” belirttikten sonra Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

1. Çakmak Barajı ve sulama sistemlerinin inşaatına başlandığında bitiş tarihi olarak hangi tarihler verilmişti?

2. Çakmak Barajı ve sulamasının bitirilmesi için Ağustos 2021 itibariyle Bakanlığınızın öngördüğü tarih nedir?

3. Çakmak Barajı ve sulamasının yıllık olarak ülke ekonomimize ne kadar bir katkı yapacağı hesaplanmıştır?

4. Sulama sistemleri bitirilmeden ve Barajın maksimum sulayacağı alanlarda su kullanımına başlanmadan burada toplanan suyun Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayi alanlarında kullanılacağı iddiaları doğru mudur?

5. Bakanlığınızın Çakmak Barajı ve sulamasının acil olarak bitirilmesi için bütçeden ayrılan payın arttırılması veya ek bütçe konulması için bir çalışması var mıdır?

6. Şu ana kadar Çakmak Barajının hangi kısımlarıyla ilgili kaç açılış töreni yapılmıştır?

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com