Ana Sayfa Siyaset 5 Ağustos 2021 29 Görüntüleme

CHP’li Çeviköz: “Göç anlaşmasının genişletilmesi çağrısı endişe uyandırmaktadır”

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, “Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sami Mehdi’nin muhtemel Afgan mülteci akını hakkında AB-Türkiye anlaşmasının Afganları da kapsayacak şekilde genişletilmesi çağrısında bulunması endişe uyandırmaktadır” dedi.

Çeviköz, yaptığı yazılı açıklamada, “AKP iktidarı AB ile yaptığı Geri Kabul Anlaşması ve 18 Mart Mutabakatı ile ülkemizin sınırlarını tümüyle düzensiz göçe terk etmiştir. Bu nedenle AB ülkeleri Türkiye’yi artık bir transit ülke olarak görmemekte ve sığınmacıların son durağı haline getirmek istemektedirler. Ülkemizle yeni bir göç anlaşmasının yapılmasının gündeme gelmesinden sonra ardı ardına Avusturya’dan ve Belçika’dan yapılan açıklamalar bu anlayışı destekleyici niteliktedir” ifadesini kullandı.

AB ULUSLARARASI SORUMLULUKTAN KAÇIYOR

Çeviköz’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“İktidar, önceki göç anlaşmalarını yeterince müzakere etmeden kabul ederek asimetrik ve ülkemizi büyük külfet altına sokan yükümlülükler üstlenmiştir. Zamanında bu ciddi ve ağır hatayı yapan bir iktidarın daha geniş kapsamlı bir anlaşmada Türkiye’nin hak ve çıkarlarını koruyamayacağı ortadadır. Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı göç akımının müsebbibinin AB’nin ülkemizi sığınmacı kampına dönüştürme düşüncesi ve buna karşı müzakere yürütemeyen AKP iktidarı olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz. Belçika şunu unutmamalıdır ki Mültecilerin Statüsü Hakkında 1951 BM Sözleşmesi tüm taraf ülkelere eşit sorumluluk vermektedir. Hal böyle iken ülkemize yönelik bu ifadeler en hafif tabiriyle uluslararası sorumluluktan kaçmak anlamına gelmektedir.”

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com