Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021 30 Görüntüleme

CHP’li Akın: “Termik yerine doğalgaz ya da nükleer santral olsa ne olacaktı?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Muğla’da Kemerköy Termik Santrali’ne ulaşan orman yangınıyla ilgili olarak “Termik yerine doğalgaz ya da nükleer santral olsa ne olacaktı?” dedi

Muğla’da incelemelerde bulunan CHP heyeti adına açıklama yapan Akın, şunları söyledi:

“Karşımızda basiretsiz bir iktidar var. İki bakan oraya gitti ama vali yoktu, yetkililer yoktu. Termik santralle ilgili 2 gün öncesinde kömür yakıldı. Bu doğru bir şey. Yangın saatinde oradaydım. Oradaki basiretsizliği görmek bizi yaraladı. Santrale 4 kilometre uzakta linyit depoları var. Bunlar yanmış olsaydı bölgede zehirlenme tehlikesi olacaktı. Bu kadar beceriksiz bir iktidar, bölgede nükleer ya da doğalgaz santrali olsa ne yapacaktı?  Kemerköy Termik Santrali’nde iktidarın beceriksizliği, santral yakıtının kömür olmasıyla kurtuldu. Başta Tarım ve Orman Bakanı olmak üzere yetkililer hakkında görevi ihmalden soruşturma açılmalı. Bunun yanında canla bşala mücadele eden belediyelerimiz, gönüllülerimiz var. Bu mücadeleye ortak olan vatandaşlarımız var. Ülkemizin enerji güvenliğinin tehdit altında olmasının nedeni iktidardır. İktidar bir akıl tutulması içinde muhalefet ve belediyeleri suçlamaya yönelik algı içinde.”

EVDE OLMAYAN CAMİYE HARAMDIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise, “Son ağaca kadar yandı, yangın öyle bitti. İlk güden beri yangın söndürme uçağı olmadığını söyledik. Uçak alamıyoruz evlerimiz cayır cayır yanıyor, ama Erdoğan Somali’ye 30 milyon Dolar gönderiyor. Evde olmayan camiye haramdır derler. Yangınlar ormanda çıktı, belediyelerde çıkmadı. Ormanlar devlet tarafından yönetilir ve işletilir” dedi.

Öztunç, “THK varken ormanlar yanmıyordu, yangınlar söndürülüyordu. Yeter ki iktidar engel olmasın. CHP’li belediyeler THK’nu ayağa kaldıracaktır. Sakın yanan yerlere otel yapmaya, beton yapmaya kalkmayın” ifadelerini kullandı.

İTFAİYE ERİ GİBİ ÇALIŞTILAR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da açıklamasında, “Belediye başkanlarımız, itfaiye eri gibi çalıştılar. Arkadaşlarımız ve belediyelerimiz her aleve koştular. Mahsur kalan, tehlike atlatan arkadaşlarımız oldu. Şu faciayı daha az hasarla atlatabilmeyi isterdik. Bunu sağlayamayan Sayın Erdoğan’dır. Ortada görev kusuru vardır. Beceriksizliklerini muhalefete hakaret ederek örtmeye çalışmaları da onların kusurudur” ifadesini kullandı.

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com