Ana Sayfa Ekoloji 5 Ağustos 2021 29 Görüntüleme

Almanya, 1 milyon elektrikli araç hedefine ulaştı

Almanya Hükümeti, tamamen elektrikli ve plug-in hibrit araçlardan oluşan 1 milyonluk araç hedefine yarım yıl gecikmeyle de olsa ulaşıldığını açıkladı.

Kayıtlara göre, ülkede elektrikli araçların yüzde 54’ü tamamen elektrikli, yüzde 46’sı ise plug-in hibrit araçlardan oluşuyor.

Hedefe ulaşmayı bir dönüm noktası olarak nitelendiren Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, “Ulaşımımız geri dönülmez bir şekilde yenilenebilir enerjiye dönüştürülecek.” dedi.

Clean Energy Wire’ın aktardığına göre, ülkede şu anda ulaşım kaynaklı emisyonların yüzde 60’ı binek araçlardan kaynaklanıyor ve Almanya yollarında yaklaşık 48 milyon araç bulunuyor.

Hükümet ayrıca, elektrikli araçlar için prim programını 2025 yılına kadar uzatacağını da açıkladı.

Ancak bazı çevre aktivistleri plug-in hibrit araçların nadiren elektrikli modda sürülmesi nedeniyle bu araçların sübvansiyonlar kapsamına alınmasını eleştiriyor ve Hükümet’e 2030 yılına kadar yaklaşık 14 milyon elektrikli araç hedefine ulaşılması çağrısında bulunuyor.

Küresel pazara hâkim olan ülkeler; ABD ve Çin.

Danışmanlık firması PwC tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2021’in ikinci çeyreğinde dünya çapında üretilen altı elektrikli araçtan biri Alman otomobil üreticilerine ait. Elektrikli araç üretim pazarına hâkim olan ülkeler ise ABD ve Çin.

Araştırmanın verilerine göre Alman otomobil üreticilerinin, Nisan ve Temmuz ayları arasında ürettikleri araçların yüzde 17’si tamamen elektrikli, yüzde 50’si de plug-in hibrit araçlardan oluşuyor.

Temiz Enerji

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Silivri’de orman yangını

Silivri’de orman yangını

Tema Tasarım | Osgaka.com