Ana Sayfa Gündem 3 Ağustos 2021 21 Görüntüleme

Bakan Pakdemirli: “Uçak ve helikopter sayımız 55’i buluyor”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Envanterimizde sürekli olarak çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız 53-55’i buluyor” dedi.

Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personelin mücadele ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye’de afetten etkilenen vatandaşlarımızın tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik” dedi.

Yangınlara 72 hava aracının müdahalede bulunduğunu belirten Pakdemirli, “38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü” diye konuştu. Pakdemirli, Manavgat’taki yangınla ilgili ‘iyi haberler’ aldıklarını ifade ederek, “Manavgat’ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler” ifadesini kullandı. Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elimizdeki mevcut envanterde, sürekli çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, şu an yönetim helikopterlerini, uçaklarını saymazsak 48, sayarsak 53-55’i buluyor. Hava sıcaklığında bugün Marmaris’te 45.5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988’de 45.2 olarak ölçülmüştü. 5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek.”

BAKAN SOYLU: “MUĞLA’DA 16 BİN 603 KİŞİYİ TAHLİYE ETTİK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da şunları söyledi:

“Orman teşkilatımızdan Karayollarımıza kadar, güvenlik teşkilatlarımızdan belediyelerimize kadar herkes büyük bir mücadele ortaya koymaktadır. Burada hiç kimse siyasi ve ideolojik bir ayrılık ortaya koymadan, kırmızı-beyaz Türkiye formasıyla, ay-yıldızla mücadelesini devam ettiriyor. Yangın yerleşim yerlerine inmeye başladığı andan itibaren TOMA devreye girdi. Bu saat itibarıyla 543 bina, 784 konut, 114 ahır, 64 iş yeri, 5 kamu binası, bunların ağır, orta ve az hasar tespitleri gerçekleştirildi. Muğla’da 28 kırsal mahallede toplam 3 bin 219 haneden 16 bin 603 kişiyi tahliye ettik.”

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com