Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2021 32 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Uçak sıkıntısının nedeni THK’nun filosunu yenileyememesidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarının sürdüğü ve 5 kişinin hayatını kaybettiği Antalya’da yaptığı açıklamada, yangın uçakları konusunda yaşanan sıkıntıların ana sebebinin, Türk Hava Kurumu’nun filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasından kaynaklandığını söyledi.

Erdoğan, inceleme yapmak üzere yangının meydana geldiği yerlerden biri olan Manavgat’a gitti. Ardından Antalya’da açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre bölgemizde yangınlara en hızlı ve etkin müdahaleyi yapan ve en az zarar gören ülkeler arasında ilk sırada yer alıyoruz” dedi.

Erdoğan, acil ihtiyaçların karşılanması için bölgelere 50 milyon lira ödenek gönderildiğini söyledi. Erdoğan, yangın nedeniyle afet bölgesi ilan edilen yerlerde faizsiz esnaf kredisi verileceğini duyururken, “KOSGEB acil desteği verilecek, 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak” açıklamasını yaptı.

Yangınların devam etmesi konusunda gündeme gelen THK’nın yangın uçaklarıyla ilgili olarak da konuşan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nin filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” dedi.

Erdoğan, “Giden canlara rahmet dilemenin ötesinde bir şey yapamayız ama yanan her şeyi yerine koyabiliriz. Anayasamızın 169. maddesine göre yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye’nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak elbette yanan her yeri fazlasıyla ağaçlandırmak başta gelen görevimizdir” diye konuştu.

Erdoğan özetle şunları söyledi:

“Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır. Buna rağmen 2021 yılında da artık hurda görünümüne bürünen bu uçaklardan 3’ü ile 18 helikopter THK ortaklığındaki bir şirketten kiralandı. Ukrayna, Rusya ve Azerbaycan’dan son anda İran’dan gelen uçaklarla sayımız artmıştır. İHA’lar, yangınların hızla tespiti ve kontrol altına alınması konusunda bize büyük imkanlar sağlamıştır. Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre, bölgemizde yangınlara en hızlı ve etkin müdahaleyi yapan, en az zararı gören ülkeler arasında ilk sıradayız. Bugün de birileri milletin yüreğindeki yangını kısır çekişmelerine meze yapmanın gayretinde. Bu siyaset konusu yapılacak bir mesele değildir. Sosyal medya ve diğer medya mecralarında dolaşıma sokulan, miadını doldurmuş hurda araç gereç görüntüleri üzerinden yürütülen fitne, fesat, bozgunculuk faaliyetlerine kimse itibar etmemeli. Sadece yetkili mercilerin açıklamalarına kulak veriniz. Yanan alanların yeniden ağaçlandırılmasına ilk yağmurlarla birlikte başlancaktır. Bölgedeki ve diğer yangınlar konusundaki sabotaj şüphesi bizi rahatsız ediyor. Yangın çıkan yerlerdeki her türlü işaret, emare, bilgi değerlendirilerek bu soru işaretleri giderilecek.”

TERÖRİSTLERİ ŞEHİRLERDEN KAZIMAKTA KARARLIYIZ

“Bu vatanı ateşe verecek kadar ülkemizi ihanet içine girenler varsa, onları cezalandırmak boynumuzun borcudur. Terör örgütü ele başlarının geçen yıl ormanları yakma talimatı vermesinin ardından ülkemizdeki orman yangını sayısının ve yanan alan büyüklüğünün yaklaşık 2 katına çıktığını biliyoruz. Teröristleri nasıl dağlarda bitirmeye yaklaştıysak, şehirlerimizdeki uzantıları da kazıyıp atmakta kararlıyız.”

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com