Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2021 35 Görüntüleme

İçişleri Bakanı Soylu: “Konya’daki olayların Türk- Kürt meselesiyle ilgisi yok”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Konya’da 7 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin olarak, “Kürt-Türk meselesiyle herhangi bir alakası yoktur. 11 yıllık husumet söz konusu” dedi.

Konya’da, bir eve düzenlenen silahlı saldırıda yedi kişi yaşamını yitirdi. Olay, saat 18.50 sıralarında merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda altı kişi hayatını kaybetti.

Saldırının ardından ev ateşe verildi. Konya Valisi Vahdettin Özkaya ve Konya Emniyet Müdürü Engin Dinç, olay yerinde incelemelerde bulundu. Polis ekipleri, şüpheli ya da şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu Sibel Dedeoğlu ırkçı duygu ve düşüncelerle, planlanarak, destek verilerek örgütlü bir şekilde katledildiler. Kürt düşmanlarını biliyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, “Bunun Kürt-Türk meselesiyle ilgili herhangi bir alakası yoktur. Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır. Yaklaşık 11 yıllık bir husumet var. Arkadaşlarımızın çok kısa bir süre içinde yakalayabileceğini düşünüyoruz. Etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmelerin tamamı da istismara, provokasyona ve bu ülkenin birliğine yönelik bir anlayışın kendisidir” açıklamasında bulundu.

Konya Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “30 Temmuz 2021 günü saat 19.00 sularında Meram ilçemizde meydana gelen elim olayda, maalesef aynı aileden 7 kişi silahla öldürülmüştür. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum. Olay ile ilgili soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir. En yakın zamanda olayın failleri yakalanarak adalete teslim edilecektir” denildi.

CHP KONYA’YA HEYET GÖNDERİYOR

CHP Genel Merkez yönetimi, olayı yerinde incelemesi için Konya’ya üç kişilik bir heyet gönderme kararı aldı. Abdüllatif Şener başkanlığındaki heyette, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir ve CHP Parti Meclisi Üyesi Semra Dinçer’in yer alacağı belirtildi.

Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Konya Meram’da 12 Mayıs’ta saldırıya uğrayan aile 24 yıldır o mahallede oturuyormuş. Saldıranlar tahliye edilmiş ve o aileyi katlettiler. 7 insan, 7 can! Komşusunu katletmek hangi kitapta yazar? Hangi öğreti sizi bu hale getirdi? Ailenin genç ferdi, ‘abla biz çok korkuyoruz’ demiş bunu duyunca daha da üzüldüm nerede komşuluk hukuku? Nerede büyük insanlık? Nerede Anadolu Hümanizması? Düpedüz faşizm bu hem de acımasızından lanet olsun bu ülkeyi bu hale getirenlere” açıklamasında bulundu.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da “Konya’daki vahşi katliamı nefretle kınamak için dahi dilde kelime bulamıyorum. Başımız sağ olsun. Katiller mutlaka hesap verecek, adalet yakalarına yapışacaktır” dedi.

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com