Ana Sayfa Ekoloji 30 Temmuz 2021 19 Görüntüleme

Birleşik Krallık’ta yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtları geride bıraktı

Birleşik Krallık’ta fosil yakıtlardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl rekor seviyeye düştü ve Britanya tarihinde ilk kez yenilenebilir kaynaklar kömür ve doğalgazdan daha fazla enerji üretti.

Hükümet tarafından açıklanan resmi verilere göre, elektriğin yüzde 43,1’i güneş, rüzgâr, biyokütle ve hidroelektrikten sağlanırken, kömür ve doğalgazın oranı yüzde 37,7 oldu.

Ülkede kurulan yeni açık deniz rüzgâr santrallerinin de sayesinde, rüzgâr enerjisi 2020’de İngiltere’nin elektriğinin neredeyse dörtte birini tek başına sağladı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Renewable UK CEO’su Dan McGrail, verilerin İngiltere hükümetinin bu yıl Glasgow’da ev sahipliği yapacağı COP26 iklim zirvesi öncesi sevindirici olduğunu kaydetti.

McGrail InNews’e yaptığı açıklamada, “Yenilenebilir enerjinin, enerji üretiminin baskın kaynağı haline gelmesi bu kaynakların enerji dönüşümünde öncü bir rol oynadığını gösteriyor.” dedi.

Ülkede kömürün artık şebekenin küçük bir kısmını oluşturmasıyla doğalgaz, Birleşik Krallık elektrik karışımında baskın fosil yakıt kaynağı haline gelmiş durumda.

Doğalgazın karbon salınımı etkisinden endişe duyan bazı kampanyacılar ise İngiltere’ye önümüzdeki yıllarda tüm fosil yakıtların üretiminin durdurulması çağrısında bulunuyor.

Temiz Enerji

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com