Ana Sayfa Ekoloji 30 Temmuz 2021 22 Görüntüleme

Akbelen’den seslenen köylüler: Kömüre teslim olmayacağız

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı bölge halkının nöbet eylemi sürerken, bugün yapılması beklenen bilirkişi keşfi mahkeme kararıyla ertelendi.

İkizköylüler, kararın ertelenmesi ve direnişin devam edeceğine yönelik orman alanında kitlesel açıklama yaptı. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, İzmir, Aydın Muğla il örgütleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), CHP, Gelecek Partisi ile çok sayıda doğasever açıklamaya destek verdi. Açıklamada “İkizköy halkı yalnız değildir” “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” e “Havama suyuma toprağıma dokunma” sloganları atıldı.

‘AKBELEN KÖMÜRE TESLİM EDİLDİ’

Açıklama yapan doğa savunucusu Deniz Gümüşel, yeşil bir ülke hayal ediliyorsa enerji, maden ve kentleşme politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yaşanan tahribattan kaynaklı Akbelen Ormanı’nın bin parçaya bölündüğünü aktaran Gümüşel, “Kömür ocakları 15 kilometre boyunca bu doğal, yaşlı kızılçam ekosistemine vurulmuş bir hançerdir. Aynı tehlike Akbelen’le birlikte onu çevreleyen diğer yerleşim alanlarına ve İkizköy’ün 3 bin dönümlük tarım arazilerini de etkiliyor. Kamulaştırma yapılan alanlar zorla halkın elinden alınarak kömür şirketlerine teslim edildi. Ancak bölge halkı olarak kömüre teslim olmayacağız” dedi.

‘ELEKTRİK ENERJİSİNE İHTİYAÇ YOK’

Dünyanın bir derece daha ısınmaması için kömür santrallerinin birçok ülkede kapatıldığını hatırlatan Gümüşel, Türkiye’de ise 35-40 yıllık santrallerin hayatta tutulup üstüne şirketlerin lehine yasal değişiklikler yapıldığını belirtti. “Ne Türkiye’nin ne de Muğla’nın elektrik enerjisine ihtiyacı yok” diyen Gümüşel “Ekonomik anlamda güneş ve rüzgar enerjisi bize yeterli gelir. Yeter ki doğayla uyumlu bir enerji planlamayı becerebilelim” ifadelerinde bulundu.

AKBELEN ÜLKE İÇİN ÖNEMLİ

Karadam Karacahisar Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARADAM) Başkanı Hasan Yorulmaz da “750 dönümlük bu orman İkizköy’lüler için de bütün Türkiye için de çok önemli. Bu orman kolay yetişmedi. Bu ormanlar gittiğinde köylerin anlamı kalmayacak. İnsanlar şehirlere akın edecek. Orada kalitesiz yaşayacak. Biz buna razı olmayacağız” diye konuştu.

‘DİRENİŞ DERSİ VERİYORLAR’

Daha sonra konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni ise son günlerde yaşanan orman yangınlarına dikkati çekti. Sarayda onlarca uçak olmasına rağmen yangın söndürme uçağı bulunmadığını belirten Çepni, iktidarın gündem değiştirerek sabotaj iddialarını ortaya attığını dile getirdi. Yangınların yaşandığı bölgenin yanı başında ormanları devlet ve şirketlerden korumaya çalıştıklarını vurgulayan Çepni, “İkizköy kadınları ve köylüleri bize çok güzel ders veriyorlar. Kaz dağlarında kısmen başardık. Kazanmak için direnmek zorundayız. Ekoloji mücadelesini birleştirmek zorundayız” diye belirtti.

MA

Politika Haber

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com