Ana Sayfa Siyaset 28 Temmuz 2021 30 Görüntüleme

HDP’li Ersoy, tarihi geçmiş Covid-19 ilaçlarını Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Covıd-19 tedavisinde kullanılan Favira adlı ilacın son kullanma tarihinin geçmiş olmasına rağmen hastalara verilmesini meclis gündemine taşıdı.

Memleketin birçok yerinde Covıd-19 tedavisinde kullanılan Favira adlı ilacın kullanım tarihinin geçmesine rağmen üzerine yeni kullanım tarihi yapıştırılarak hasta yurttaşlara dağıtıldığını ifade eden Ersoy, son olarak Samsun’da Covıd-19 olan bir yurttaşa ilacın son kullanma tarihinin geçmesine rağmen yeni etiket yapıştırılarak verildiğini, ilgililerin hesap vermesi gerekirken bu durumun bilimsel bir durummuş gibi ifade etmelerini ise endişe verici olduğunu söyledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI HALKI ACİLEN BİLGİLENDİRMELİ

Ersoy, “Duruma ilişkin Samsun Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ‘Bu tamamen bilimsel veriler ışığında Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen bir işlemdir. Corona virüste kullanılan ilaçlar bakanlığımız tarafından gönderilmekte, ilaç miat süreleri parti parti takip edilmekte, bu ilaç gruplarına ait testler de dönemsel olarak büyük bir özenle yapılmaktadır’ şeklindedir. Buna ilişkin Sağlık Bakanlığı herhangi bir açıklama yapacak mıdır?”  diye sordu.

Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelik olarak verdiği önergede şu soruların yanıtını istedi:

1.Sağlık Bakanlığı, Covıd-19 tedavisinde kullanılan Favira ilacının kullanma tarihinin geçmesine rağmen yeni etiket yapıştırılarak hasta olan yurttaşlara dağıtıldığı yönünde ortaya çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yapacak mıdır?

2.Samsun’da son kullanma tarihi geçmiş olan Favira ilacını, Covıd-19 hastalarına veren sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

3.Şu ana kadar kaç Covıd-19 hastasına tarihi geçmiş Favira ilacı verilmiştir? Bu ilaçların yan etkisi nelerdir?

4.Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklama, bilimsel bir gerçekliğe dayanılarak ilaç tarihlerinin yenilendiği yönündedir. Öyle bir bilimsel gerçeklik var ise neden ilaçların üzerine son kullanma tarihleri konulmaktadır? Yapılan uygulama tamamen bilimsel ise neden hasta olan yurttaşlara bu bilgi verilmemiştir?

5.İlaçların son kullanma tarihleri geçtikten sonra yeniden kullanma tarihlerinin uzatılması söz konusu mudur?

6.Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklama; “İlgili ürün için süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli stabilite testleri yapıldıktan sonra tespit edilen yeni raf ömürleriyle belirtilen süreler içinde kullanılmaya devam etmektedir” şeklinde olup, Sağlık Bakanlığı olarak kullanma tarihi geçen ilaçlara yeni tarih verilmesi yönünde talimatınız oldu mu?

PolitikYol

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com