Ana Sayfa Dünya 12 Temmuz 2021 39 Görüntüleme

Nijerya’da kolera salgını: Can kaybı 325’e yükseldi

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Dr. Chikwe İhekweazu, ülkede şimdiye kadar 14 bin 343 kişiye kolera teşhisi konulduğunu ve 325 kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Batı Afrika ülkesi Nijerya’da kolera salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 325’e yükseldiği aktarıldı.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) Direktörü Dr. Chikwe İhekweazu yaptığı açıklamada, Ocak ayından bu yana ülkenin başkenti Abuja, Plateau, Kano dahil 15 eyalette kolera salgınının yayıldığını belirtti.

14 BİN 343 KİŞİYE KOLERA TEŞHİSİ KONULDU

AA’nın aktardığı habere göre İhekweazu, bu süre zarfından 325 kişinin kolera nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti. Ülkede şimdiye kadar 14 bin 343 kişiye kolera teşhisi konulduğunu kaydeden İhekweazu, bunlardan çoğunun 5 ile 14 yaşlarında olduğunu söyledi.

İhekweazu, hükümetin salgına karşı önlemleri aldığını belirterek, halkın hijyene daha fazla önem vermesi çağrısında bulundu.

Nijerya’da temiz su ihtiyacının karşılanamaması ve tıbbi müdahalenin anında ve etkili yapılamaması, salgın hastalık ile ölüm riskini artırıyor. Ülkede sıtma, çocuk felci, tifo ve maymun çiçek virüsü gibi salgın hastalıklara sıklıkla rastlanıyor.

Dokuz8

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com