Ana Sayfa Dış Politika, Siyaset 2 Temmuz 2021 31 Görüntüleme

İYİ Partili Sezgin, çocuk asker iddiaları nedeniyle iktidarı sert bir dille eleştirdi

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Türkiye’nin Suriye ve Libya’da desteklediği Sultan Murad tugaylarında çocuk asker kullanıldığına dair ABD kaynaklı iddiaları gündeme getirerek iktidarın tutumunu sert bir dille eleştirdi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler belgelerine dayanarak dile getirdiği iddiaları hatırlatan Sezgin, “PYD/YPG’nin izlediği ve ancak onlara yakışacak bir tutum, ittifak ettiğimiz kuvvetlere yakışır mı?” ifadelerini kullandı.

Aydın Sezgin tepkisini “İktidar bu aziz milleti daha ne kadar lekeleyecek?” sözleriyle dile getirdi.

ABD’nin gündeme getirdiği çocuk asker iddiası nedir?

Reuters haber ajansı, ABD’nin, Türkiye’yi “geçen yıl çocuk asker kullanımına karışan ülkeler” listesine eklediğini duyurdu. Böylece bu listeye ilk kez bir NATO ülkesi dahil edilmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı 2021 İnsan Ticareti raporunda, Türkiye’nin Suriye’deki Sultan Murat Tugayları’na “somut destek” sağladığı belirtildi. Türkiye’nin uzun zamandır desteklediği ve Suriye’de Beşar Esad hükümetine karşı savaşan muhalif gruplardan biri olan bu grubun ise çocuk askerler kullandığı vurgulandı.

Basın açıklamasında konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Libya’da da çocuk askerlerin kullanıldığını, Washington’ın bu sorunla ilgili olarak Ankara ile çalışma yürütmeyi ümit ettiğini belirtti.

Yetkili, “Özellikle Türkiye ile ilgili olarak… ilk kez bir NATO üyesi, çocuk askerlerin önlenmesi yasası kapsamındaki listeye alındı. Saygın bir bölgesel lider ve NATO üyesi olarak Türkiye, bu sorunu, Suriye ve Libya’da çocuk askerlerin kullanılması sorununu ele alma fırsatına sahip” ifadesini kullandı.

Kaynak: İYİ Siyaset

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com