Çeviri: Muhafazakar Ortadoğu’da din, koronavirüse uyum sağlıyor

0
281

Çeviri (Orijinal başlık: Religion in conservative Mideast adapts to coronavirus)

Üç büyük tek tanrılı dinin günlük yaşamı şekillendirdiği Ortadoğu’da, koronavirüs salgını nedeniyle dini liderler sadece birkaç hafta önce akıllara bile getirilemeyecek önlemleri desteklemeye başladı.

Bölgedeki ve çoğunluğu Müslüman olan Kuzey Afrika’daki üst düzey Müslüman din adamları, kontaminasyon riskinin yüksek olabileceği büyük toplantılardan kaçınmak için camilerin kapatılmasını onayladılar.

Hristiyanların, Mesih’in mezarına ev sahipliği yaptıklarına inandıkları Kutsal Kabir Kilisesi’nin sorumlusu olan Kudüs Latin Patriği, cemaatlere şarap ve ekmek komünyonunu dilleri yerine elleriyle almalarını söyledi.

İsrail Sefarad Baş Hahamı Yitzhak Yosef ise takipçilerine, COVID-19 hastalığı hakkında acil bilgi alabilmeleri için cep telefonlarını Şabat boyunca açık tutmaya çağıran bir duyuru yaptı.

Evde ibadet

Önde gelen Müslüman din adamları, özellikle evde namazın teşvik edilmesi yoluyla kalabalıkların azaltılmasını sağlayarak, virüsü önlemeye yönelik bilimsel temelli tedbirleri geniş ölçüde destekledi.

Sünnilerin yönettiği Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Umman ve Bahreyn’de yetkililer, camilerdeki namazları durdurma kararı aldı.

En kalabalık Arap ülkesi olan Mısır’da, dini otoriteler iki hafta boyunca cami ve kiliselerin kapatılmasını emretti ve toplu cemaat dualarını yasakladı.

Bazı Müslümanların kepenkli cami kapılarının önünde dua ettiği Tunus’taki hükümet, temel sağlık tedbirlerini güçlendirmek amacıyla imamlarca mesajlar yayınlanacağını söyledi.

Cezayir’de Müslümanları namaza çağıran ezan değiştirildi. Müezzinler artık cemaati evde namaz kılmaya teşvik ediyor.

İran’da yetkililer dört önemli Şii dini bölgesini kapattı. İslam Cumhuriyeti, 1.500’den fazla resmi ölüm oranı ve 20.600’den fazla teyitli vakayla, virüsten en çok etkilenen üç ülkeden birisi konumunda.

Pandemi, İran’da bilim ve dinin rolleri arasında uzun zamandır devam eden bir anlaşmazlığı yeniden ateşledi, ancak üst düzey dini lider Ayetullah Ali Hamaney, tıp profesyonellerine destek vererek tartışmaya müdahale etti ve etkili bir şekilde sona ermesini sağladı.

Benzer Haberler  Dünya genelinde koronavirüs ölümleri 280 bini geçti

Lübnan’da İran destekli Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, insanları hükümet tarafından alınan tedbirlere uymaya çağırdı.

Nasrallah, “Herkes sorumluluk alır ve rolünü yerine getirirse virüs yenilebilir,” diyerek, insanları COVID-19 semptomları geliştirmeleri halinde ilgili yerlere başvurmaya davet etti.

Büyük bir Hristiyan cemaati de dahil olmak üzere 18 önemli dini mezhebe ev sahipliği yapan Lübnan’daki bazı kiliseler, Pazar ayinini sosyal medyada canlı yayınlamaya başladı.

İsrail, 10’dan fazla kişiden oluşan toplantıları yasakladı, bu da Yahudilerin miyan olarak bilinen dua için gerekli sayıyı (10) sağlamalarını imkansız hale getirdi.

Ancak baş hahamlık makamları, Sağlık Bakanlığı yönergelerine uymanın dini bir görev olduğunu belirterek evde ibadete onay verdi.

Direnç

Üst düzey din adamları, sınırlama stratejilerini büyük ölçüde destekleseler de, bölgenin derin dindar ve muhafazakar nüfusu arasında direniş devam etti.

Irak’ın en büyük Şii din adamı Ayetullah Ali Sistani vatandaşları kontaminasyon riskinin yüksek olabileceği kalabalık dualar için toplanmamaya çağırdı.

Ancak Cumartesi günü on binlerce kişi, 799 yılında Abbasi halifesi Harun Reşit’in emriyle gözaltına alındığında ölen saygın İmam Musa el Kazım’ı anmak için bir araya geldi.

Bu tören, etkili din adamı Mukteda es-Sadr’ın takipçilerine hacca katılmaları ve hükumet tavsiyelerine karşı gelmeleri için yaptığı çağrının ardından gerçekleşti.

Ölüm yıl dönümü normalde Bağdat’taki İmam el-Kadim’in altın kubbeli türbesine milyonlarca insanı çekmektedir.

Aşırılık, batıl inanç

Bölgedeki aşırılık yanlısı sesler, sağlık yetkilileri ve önde gelen dini otoritelerin rehberliğini reddetti.

Fas, camileri kapatıp tüm zorunlu olmayan faaliyetleri yasakladığını açıkladıktan sonra, Selefî vaiz Ebu Naim bu hareketleri kıyamet alametleri olarak reddetti. Terör suçlamasıyla tutuklandı.

Ayrıca, salgınla mücadele yöntemlerine herhangi bir destekleyici tıbbi dayanağı olmayan dini temelli itirazların sayısı artış gösterdi.

Benzer Haberler  KKTC'den 'Tatil yapmak isteyenleri bekliyoruz' çağrısı

Geçen ay Lübnan’da ilk vaka ortaya çıktıktan sonra, birçok Hristiyan, ülkenin koruyucu azizi olan Aziz Şarbel’in mezarını ziyaret etti ve enfekte olanları iyileştireceği inancıyla kutsal bölgeden toprak topladı.

Geçen hafta, bir Hristiyan rahip ülkeyi “kutsamak” amacıyla helikopterle Beyrut üzerinde uçtu.

En üst düzey hahamların tıbbi yönergelere uyma yönündeki talimatlarına rağmen, İsrail’deki bazı Yahudi liderler pandemiye alternatif dini çözümler sundular.

Ultra Ortodoks Haham Simcha Halevi Aşlag, insanları dualarını güçlendirmek için Meksika birası Corona içmeye teşvik etti.

Bu ayın başlarında sosyal medyada yayınlanan bir videoda ise, “Dua ettiğimizde ve alkollü içki içtiğimizde, duaların daha fazla gücü olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TheNewArab

Bir Cevap Yazın