“Astsubayların derece, ek gösterge ve emekli maaşları iyileştirilmeli”

1
5399

İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanı ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, 6 Aralık 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada muvazzaf ve emekli astsubayların sorunlarını dile getirerek, yıllardır ihmal edilen ve görmezden gelinen taleplerin yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin (TEMAD) astsubay tanımını hatırlatan Sezgin, “tankların, uçakların, gemilerin, tüm silah ve sistemlerin bakımı, sevk ve idaresi astsubaylardadır. Her bölgeden, etnik kökenden, ekonomik ve kültür seviyesinden gelen Mehmetçikleri askerliğe hazırlamak onların görevidir. Mehmetçik’e en yakın olan onlardır. Şehit düşen evladımızın cansız bedenini topraktan kaldıran da onlardır” ifadelerini kullanarak, “astsubaylarımız arasından çok sayıda şehit verdik, çok sayıda gazimiz de var” şeklinde konuştu.

İYİ Parti adına konuşan Aydın Adnan Sezgin, astsubay kadrolarının moral ve maddi imkânlar yönünden kuvvetlendirilmesinin, caydırıcılığımız, egemenliğimiz ve bağımsızlığımız açısından önem taşıdığını belirterek, 100 binin üzerinde muvazzaf astsubaya ek olarak 100 binlerce emekli astsubayın da yıllardır çözülmemiş pek çok sorunu olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran genel seçimlerinden hemen önce Kayseri Komanda Tugayında yaptığı bir konuşmada, astsubayların göreve başlangıç dereceleri sorununun hala düzeltilmediğini belirten Aydın Sezgin, astsubayların göreve başlangıç derecelerinin yüksekokul mezunları için 9/2’ye, fakülte mezunları için 8/1’ye çıkartılması talebine kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

“Subaylarla astsubaylar arasındaki eşitsizlikler giderilmeli”

Aydın Milletvekili Sezgin, subaylara farklı isimler altında 6 farklı tazminat verilmekteyken astsubayların bu imkânlardan mahrum bırakıldığını hatırlatarak, “iktidar bu konuyu da 2015 yılında seçim malzemesi yapmış ama hiçbir adım atılmamıştır. Tazminatların astsubaylara da verilmesi, hükümet programına girmiş olmasına rağmen bu tazminatların on sekiz yılını dolduran görevdeki astsubaylara ve emekli astsubayların tamamına verilmesi sözü hâlâ yerine getirilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Astsubayların emekli olurken de çifte standarda uğrayarak mağdur edildiğini vurgulayan Sezgin, subaylara emekli maaşı bağlama oranı yaklaşık %85 olmasına rağmen astsubay, uzman erbaş ve kıdemli binbaşı emeklilerine emekli maaşı bağlama oranının % 40 ile 55 arasında olduğunu ve emekli olunca çok büyük maddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Benzer Haberler  Yokuş: Koronavirüs, yerli tarımın önemini gösterdi

Aydın Sezgin, “Bu sorunlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir aile olma kültürüne zarar vermektedir, eşitsiz muameleye tabi tutulan sınıfların aidiyet duygusunu zedelemektedir” ifadelerini kullanarak, astsubayların kendilerine her seçimde vaadedilen haklı taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bizzat iletmek için defalarca randevu istemelerine rağmen, bu taleplerinin cevapsız  bırakıldığını ifade etti.

Sezgin ayrıca, emekli astsubayların yoksulluk sınırının altında emekli maaşı aldığını, özellikle 2’nci dereceden emekli olan astsubayların 3000 olan maaş ek göstergelerinin diğer memurlara verilmesi düşünülen 3600 ek göstergeye yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

“Astsubayların, 18 yaş altında astsubay sınıf okullarında geçen sürenin de fiili hizmet süresinden sayılabilmesi talebi bulunmaktadır” şeklinde konuşan Sezgin, “Silahlı Kuvvetlerimizdeki birlik ve beraberlik duygusunun perçinlenmesi ve iktidarın yanlış dış politikası nedeniyle içinden geçmekte olduğumuz bu zor dönemde yanlışların bütün yükünü çekmek zorunda kalan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin motivasyonunu en canlı şekilde tutulabilmesi açısından iktidarı astsubaylarımıza sahip çıkmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın