Fahrettin Koca duyurdu! Seyahatlerde HES kodu ile yeni dönem

0
184

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgına karşı alınan tedbirlerin toplum tarafından kabul gördüğüne vurgu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayısı binin altına düştüğünde, bu düşüş nihai başarının işaret fişeği olacaktır” dedi.

Bayramda alınan tedbirlere uyulmasının önemine değinen Bakan Koca, “Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Mücadelenin daha ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlıyoruz. Risk hala dolaşımdadır. Yeni hasta sayısının azalması güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalı, sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır. Mücadelenin birinci döneminde başardık, bu döneminde de başaracağımızdan kuşku duymuyorum” dedi.

İş yerlerinde yeni rehberlerin uygulanacağını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, seyahatlerde de HES Kodu uygulamasının başlatılacağını duyurdu.

HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabilecek HES Kodu ile seyahat edilebileceğini belirten Bakan Koca, “HES kodu kısa mesaj ile alınabilecek. Bu kod ile seyahatte en üst düzeyde güvenlik sağlanacak. Risk varsa onay verilmeyecek. Yolculuklarda bu güvenliğimizi sağlayacak. Her yolculukta farklı bir HES kodu alınacak. Önümüzdeki günlerde yaygın kullanılması hayatımızı yolculuk ederken HES kodu rahatlatacak. Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek.

Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak. Virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak” dedi.

Kaynak: Intell4

Benzer Haberler  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan corona virüs aşısıyla ilgili açıklama

Bir Cevap Yazın