65 yaş üstüne 1 aylık izin müjdesi!

0
2000

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Koca, memleketine gitmek isteyen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların Kaymakamlıklardan 1 ay geriye dönmemek şartıyla izin alabileceğini belirtti.

Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

** Bayramdan sonrası günler daha özgür olacak. Ama tedbirlere uyarak yaşayacağız, evimiz yine bizim için en güvenli yer olacak. Kontrollü sosyal hayat olacak.  Virüsün yayılımına izin vermemek için tedbirlerimizi alacağız. Her yerde kontrollü sosyal hayat kurallarına uyarak ilerleyeceğiz.

İŞ YERLERİNDE AFİŞLER OLACAK

* Yeni dönemin pandemi açısından bazı standartlarını belirlemek için Bakanlıklar ile ortak çalışmalar yaptık. Riskli hareketliliğin olduğu kavşak noktalarına, hava alanlarına, organize sanayi bölgelerine test kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. 20 Mayıs’tan sonra iş yerlerinin girişinde, o iş yerinde uyulması gereken kuralları gösteren afiş ve çalışma rehberleriyle karşılaşacaksınız. İş yerlerinin girişlerindeki asılı afişlerde, mekan durumu, çalışma saati, bir arada bulunabilecek azami insan sayısını göreceksiniz. Detaylı çalışma rehberleri de bulunacak. Bilim Kurulumuz henüz kapalı olup ama bu normalleşme takvimi içinde açılabilecek iş yerleri için de rehberler hazırlıyor. Bir kısmı şimdiden hazır durumdadır.

HES UYGULAMASI İLE SEYAHAT 

* Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla kod alınacak. HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Herkese özel bir kod olacak. Kod sayesinde kimlik numarası gibi veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak.

BULAŞMA HIZI GERİLEDİ

* Virüsün bulaşma hızının 1.56’dan 0.72’ye geriledi.

YOĞUN BAKIM YATAK KAPASİTESİ GENİŞLEYECEK

*Yeni hastanelerimiz İstanbul’da yoğun bakım sorununu çözecek. Yeni hastanelerin devreye girmesi ile İstanbul’daki yoğun bakım yatak kapasitesi genişleyecek. Bütün yataklar yoğun bakım yatağı olarak planlandı.

Benzer Haberler  İzmir'de göçmen hareketliliği

65 YAŞ ÜSTÜNE MEMLEKET İZNİ

* 65 yaş üstü büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak. Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bilim Kurulu önerisi doğrultusunda 65 yaş üstü büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında, sabit yere gittiğinden eminsek, sağlık açısından sorunları yoksa, ilgili kaymakamlıktan, 1 ay dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Bununla ilgili duyuru da İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olacak. Daha kontrollü, daha uygun bir mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak için yaklaşım söz konusu olacak.

* Virüsün etkisini yitirip yitirmediğine dair bir şey söylemek zor ama salgının Türkiye’de etkisinin azaldığı bir gerçek

İKİNCİ DALGA RİSKİ

* İkinci dalga riski şu dönemde düşünmüyoruz. Tedbirlere uyarsak, kontrollü sosyal hayatın gereğini uygularsak ikinci dalga beklemiyoruz.

ATANAMAYAN SAĞLIKÇILAR 

* 33 bin kişiyle ilgili bir atama dönemi geçirdik. Önümüzdeki aylarda da pandemi hastanelerinde ihtiyaç olduğunda o durumda bu alım yine söz konusu olmuş olacak.

RESTORANLARIN AÇILMASI DÜŞÜNÜLMÜYOR 

* Bayramdan sonra restoranların açılması düşünülmüyor. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine göre değerlendirilecek

Bir Cevap Yazın