ÖSYM, sınavlarda uygulanacak koronavirüs önlemlerini açıkladı

0
72

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) her oturumunda ve Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nda (MSÜ) adaylara sınav binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtılacağını, isteyen adayların kendilerinin de yanlarında dezenfektan ve kolonya getirebileceklerini bildirdi.

Aygün, Twitter’dan koronavirüs önlemleri kapsamında sınavlarda uygulanacak kararlara ilişkin açıklama yaptı.

27-28 Haziran’da 3 oturum olarak uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) ve 14 Haziran’daki Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ) için gerekli tüm önlemleri aldıklarını bildiren ÖSYM Başkanı, şu bilgileri paylaştı:

“YKS’nin her oturumunda ve MSÜ’de adaylarımıza sınav binası girişlerinde görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendileri de dezenfektan ve/veya kolonyayı yanlarında getirebilecekler. Sınav görevlilerimize de maske ve dezenfektan dağıtılacak. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girerken, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacak. Yeni sınav uygulama süreçleriyle ilgili olarak sınav görevlilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılacak.”

YÖK Başkanı Yekta Saraç sınavla ilgili değişiklikleri duyurdu. Mevcut şartlarda öğrenciler 27-28 Haziran’da sınava girecekler. Bu yıl ne gibi bir değişiklik onları bekliyor? Öğrencilerin 27 Haziran’da girecekleri TYT sınavında bir değişiklik olacak. TYT sınavında 135 dakika olan süreye 30 dakika daha eklenecek ve sınav süresi 165 dakikaya çıkacak.

Aynı zamanda bir diğer önemli değişiklik ise barajla ilgili oldu. Öğrencilerin tercih yapabilmesi için belirlenen baraj puanı 180’den 170’e düşürüldü. Bu değişiklikle birlikte 2020 yılında 195 bin adayın daha üniversiteye yerleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın