Çocuğunuzun diğer çocuklarla oynaması koronavirüs açısından riskli mi?

0
159

Okullar kapanıyor, ebeveynlerden bazıları ise işe gitmeye devam etmek zorunda. Bu durumlarda çocuğa bakacak başka kimse yoksa, çocuklar arkadaşlarının ailelerine bırakılabiliyor. Peki çocuğunuzun başka çocuklarla oyun oynaması sakıncalı mı?

Dünyanın birçok yerinde ebeveynlerin kafası karışıyor. Çünkü gençlerin arkadaşlarıyla vakit geçirmesi, çocukların diğer çocuklarla oynaması gibi konularda kural koymak çok zor…

Uzmanlar, yasak koyulmayan ülkelerde de salgının yayılmasını engellemek için sosyal mesafe koymanın önemli olduğunu söylüyor.

Örneğin tenis oynamak, çocuk oyun parkında vakit geçirmek ya da çocukların arkadaşlarının evlerine gitmesi sakıncalı mı?

Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu’ndan Doktor Keri Althoff, sosyal mesafenin sadece yetişkinler için değil çocuklar için de faydalı olduğunu söylüyor.

Çocuklar da birbirinden 2 metre uzak durmalı. Yani basketbol ya da futbol gibi sporlara da bir süre ara verilmeli.

Tenis ya da saklambaç gibi daha az temas edilen, daha uzak mesafeden oynanabilen oyunlar ise sakıncalı olarak değerlendirilmiyor. Ancak daha yakın mesafede oynanan oyunlar sırasında da çocuklara mesafeyi korumaları konusunda uyarıda bulunmak ve buna uymalarını beklemek, bazen imkansız olabiliyor.

“Çocuk oyun parkında hiçbir çocuk birbirinden 2 metre uzakta durmaz. Zaten bu, çocuk parklarının ruhuna aykırı.”

Virüsün bazı metal yüzeyler üzerinde günlerce yaşadığı da göz önünde bulundurulduğunda, çocuk parklarındaki bazı alanlara ve spor aletlerine dokunulmaması gerekiyor. Buralara dokunmadan oyun oynamak neredeyse imkansız olduğu için, en güvenilir yöntem bu parklardan bir süre için uzak durmak.

Çocuklar koronavirüs belirtilerini neredeyse göstermiyor ve hastalığı da çok hafif atlatıyor. Ancak taşıyıcı oldukları için daha hassas kişilere virüsü bulaştırma riskleri var.

Yani çocuğunuz ve arkadaşı sağlıklı bir şekilde oyunlarını oynarken, başkalarına hastalık bulaştırabilirler.

Althoff, sadece başka insanları ya da hassas durumda olanları değil, ebeveynlerin kendilerini de düşünmesi gerektiğini söylüyor:

Benzer Haberler  ASELSAN'dan Bahreyn'e ihracat

“Şu anda yaptığımız her şey gelecek dört haftamızı etkileyecek. Gelecek günlerde kendinizi daha da dar alanlarda yaşamaya hazırlayın. Çocuğunuzla birlikte bu günleri nasıl atlatabilirsiniz, bunun planlamasını yapın.”

Doktor Althoff, sosyal mesafenin hiç dışarı çıkmamak anlamına gelmediğini, ebeveynlerin çocuklarıyla beraber diğer insanlardan uzakta olabilecekleri açık hava aktiviteleri yapabileceğini söylüyor. Althoff’a göre evdeyken internet üzerinden akraba ve arkadaşlarıyla görüntülü konuşmak da, çocukların üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

  • Hangi aktivitelerin sakıncalı olduğuna dair yerel yönetimlerin yaptığı bilgilendirmeleri takip edin
  • Çocuk oyun alanlarından ve oyuncakçılardan uzak durarak yürüyüş yapın
  • Dışarı çıkın, açık hava aktiviteleri yapın, iyice temizledikten sonra bisiklet ya da scooter’a binmesine izin verin
  • İnternet üzerinden çocuğunuzun arkadaşları ve geniş ailenizle görüntülü konuşun. Çocuklar görüntülü konuşmalar sırasında çok yaratıcı olabiliyor ve karşısındaki yaşıtıyla kameralar aracılığıyla bile oyun oynayabiliyor
  • Dışarı çıkarken çocuğunuzun seveceği şeyleri yanınıza alın, defter-kalem bile dışarıda sıkıldığında oyalanabileceği bir aktivite bulmasına yardımcı olabilir

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın