EYT konusunda hangi parti bugüne kadar ne yaptı?

0
276

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusu uzun süredir gündemdeki yerini koruyor. Peki bugüne kadar hangi parti bu konuda ne yaptı, hangi siyasiler ne söyledi?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım 2019’da yaptığı bir açıklamada, “beni bu yola asla teşvik etmeyin, seçim kaybetsek de yokum” ifadelerini kullanarak, “ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun” demişti.

Erdoğan, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler” ifadelerini kullanmıştı.

2019 yerel seçimlerinden önce açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “O konu kapanmıştır. Bugünkü şartlarda Türkiye’nin kaldırabileceği bir yük değil.” açıklamasını yapmıştı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, EYT konusunda 2019 yılının Kasım ayında bir açıklama yaptı.

“Dünyada gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşı 65-66-67. Bu konu ne kadar gündemimizde? Bunu Cumhurbaşkanımız açık ve net bir şekilde ifade etti. Dedi ki ‘Bu bana siyasi olarak sonuçları ne olursa olsun Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemine zarar verecek bir düzenlemenin yanında olmam.’

Kaldı ki Sayın Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın diğer paydaşı olarak bunu desteklediklerini ifade etti.” şeklinde konuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise EYT’lilerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Sanki bir EYT’li denilen kardeşlerimizin söylediklerine kulak asmıyoruz. Karşı geliyormuşuz gibi algı yapılıyor. Tabi ki biz onları dinliyoruz çalışma yapıyoruz. Bu durumun ülkeye maaliyeti yüksektir ve Cumhurbaşkanımız da son sözü söylemiştir. Çözülecek bir durum varsa tabi çözülecektir ama çözülemicek bir durum varsa açık bir şekilde ifade ediyoruz.

AKP bugüne kadar muhalefet partileri tarafından TBMM Genel Kurulu’na ve Bütçe Komisyonu’na getirilen önerge ve kanun tekliflerinin hepsini reddetti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2019 yılının Kasım ayında kendisine yöneltilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir soruya “Hükümetin tavrını destekliyoruz, Türkiye açısından isabetli” dedi.

Bahçeli, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak şunları kaydetti:
“Bütün siyasi partiler, 7 Haziran seçimleri öncesinde bir toplumsal talebin belli bir bölümü olarak ortaya çıkan bu gruba ses vermek açısından, onların görüşlerini değerlendirmek için seçim beyannamelerinde erken emeklilikle alakalı bir pasaj koymuşlardı. Bu pasajı MHP de kendi seçim beyannamesinde koydu hatta bir arkadaşımız Meclis açılır açılmaz bir de yasa teklifi vermişti. Fakat gelişmeler bazı yansımalar dikkate alındığında Cumhurbaşkanının son konuşmasındaki değerlendirme bizim için de genel kabul gören bir değerlendirme.”

Benzer Haberler  Maltepe Cezaevi’nde tahliyeler başladı

24 Haziran 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim öncesi çeşitli partiler bu konuda açıklamalar yapmış, MHP seçim beyannamesinde “Emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimizin mağduriyetini gidereceğiz” demişti.

Genel seçimin ardından tatile giren Meclis’in tekrar açılmasıyla birlikte konu sonbaharda tekrardan gündeme geldi.

Ekim ayında İYİ Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlara yönelik araştırma önergesinin görüşülmesine dair önerisi TBMM Genel Kurulu’nda CHP, İYİ Parti, HDP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’nın yerel seçimde sürmeyeceğine dair açıklamalar yaptığı dönemde yaşanan bu gelişmenin ardından milletvekillerini taslağı desteklemeye yönlendiren MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Bahçeli tarafından görevden alındı.

Bu gelişmenin ardından araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’na geldiğinde AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

MHP, muhalefet partileri tarafından TBMM Genel Kurulu’na ve Bütçe Komisyonu’na getirilen önerge ve kanun tekliflerinin hepsini AKP ile birlikte reddetti ya da çekimser oy kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

14 Şubat 2020 tarihinde DİSK Genel Kurulu’nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, EYT’liler üzerinden hükümeti eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “Niçin EYT’liler var? Şöyle bir reform yaptılar. Kaç işçi, kaç sendikacı bunun farkında bilmiyorum? Kişi prim ödeme gün sayısını doldurunca işi bırakıyor, işi olduğu halde bırakıyor. Çünkü çalışsa yaşı doldursa alacağı emekli aylığı düşecek. Siz böyle bir reform dünyada gördünüz mü? Daha fazla çalışıyor, daha fazla prim ödüyor, daha az emekli aylığı alıyor. Ama çalışmasa, işi bıraksa, yaşı dolmayı evde beklese, yaşı dolduğunda daha fazla aylık alacak. Bu reform diye Türkiye’ye satıldı” diye konuştu.

16 Şubat 2020 tarihinde CHP Ankara İl Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili, “Bugün EYT’liler var. Prim ödeme gün sayısı dolunca işi olsa dahi işinden ayrılmak zorunda çünkü emekliliği doluncaya kadar çalışsa yani yaşı da doldursa daha fazla prim ödeyecek daha uzun süre çalışacak, kadere bakın daha az emekli maaşı alacak” ifadelerini kullandı.

Emeklilikte yaşa takılanlar ve taşeron firmada kalıp kadro alamayanların açlığa ve işsizliğe mahkum edildiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilgili bakanlıkların sorunu çözmek için gerekli çalışmaları başlatmasını istedi.

Benzer Haberler  Babacan hangisini seçecek?

Meclis Genel Kurulunda konuşan Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar yaş kademesiyle işsiz kalıp açlığa mahkum edildiğini ifade ederek, “Bu durumda olanlar, prim ve gün sayısını doldurdukları halde yaş nedeniyle işsiz kaldıklarında yeni bir işe giremedikleri için ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır” dedi.

İYİ Parti

24 Haziran 2018’deki genel seçimin ardından, Ekim ayında İYİ Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlara yönelik araştırma önergesinin görüşülmesine dair önerisi TBMM Genel Kurulu’nda CHP, İYİ Parti, HDP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’na geldiğinde AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

EYT konusunda bir diğer teklif de İYİ Parti tarafından Aralık ayında verildi, MHP, EYT kanun teklifini AKP ile birlikte reddetti.

Geçtiğimiz Şubat ayında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından yapılan açıklamada, “Seçim yok. Propaganda yapmaya gezmiyoruz. Nutuk atmaya gezmiyoruz. İktidarı kötülemek üzere de gezmiyoruz. Ama sizlerin dertlerini kamuoyu ile paylaşıp bir kamuoyu baskısı, desteği oluşturmak istiyoruz. Biz bunu EYT’lilerde başardık. Henüz çözmediler ama çözecekler ya da biz çözeceğiz. Kardeşin kardeşe düşman olduğu, komşunun komşuya düşman olduğu o kutuplaşma siyasetinden bu ülkeyi çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

3 Aralık 2019’da TBMM’de gerçekleştirilen İYİ Parti grup toplantısında Meral Akşener, EYT’lilere ilişkin kademeli bir çözüm planının mümkün olduğunu belirterek “Türkiye’nin, bu kadar büyük bir yarayı tedavi edecek imkanları var. Yeter ki niyet olsun. Yeter ki yüreğiniz milletimizle birlikte atsın. ‘Bizden önceki bir uygulama.’ diyerek işin içinden sıyrılamazsınız. Ülkeyi yönetiyorsanız, sizden önce ya da sizden sonra, bütün dertlere çare bulmak zorundasınız.” demişti.

EYT’lilerin dertlerine deva olmanın anlatıldığı gibi zor olmadığını ifade eden Akşener, şunları kaydetmişti:

“Bir maliyeti var ama Türkiye’nin o maliyeti göğüsleyecek imkanları da var. Ben ‘maliyet’ diyorum, onlar size ‘yük’ diyor. Milleti, kendi hazinesine yük görmek de ne demek? Para milletin, hak milletin. Siz kim oluyorsunuz da benim milletimi, kendi hazinesine yük sayıyorsunuz? Nasıl geçen haftaki sözümü dinleyip fabrika bacalarına filtre takmayı erteleyen kararı veto ettiniz ve milletin yararına bir karar verdiniz, EYT’liler konusunda da ya sözümü dinleyip, gerekeni yapacaksınız ya da biz geleceğiz, biz yapacağız.”

Benzer Haberler  Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı
Halkların Demokratik Partisi (HDP)

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununun çözülmesi için Bakanlığın bütçesinin 30 milyar TL arttırılması amacıyla önerge verdi.

HDP Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Garo Paylan, önerge üzerine konuştu. Paylan EYT’lilerin sorununun bu ülkenin sorunu olduğunu söyledi. Paylan, “Bütçeler yapacağımız tercihlerle vatandaşların sorunlarını çözüp çözmeyeceğimizi bu bütçede belirliyoruz. Bununla ilgili kaynak olmadığı iddia edildi. Ben bu bütçede eğer ki bu komisyon çok rahat kaynağı bulabileceğine inanıyorum. Tercihlerimizi saraylardan yana beş tane yandaş müteahhitten yana yapmazsak eğer çok rahat kaynak bulabiliriz. Veya S-400 füzesini almaktan vazgeçersek EYT ile ilgili kaynağı bulabiliriz. Bu anlamda Çalışma Bakanlığının bütçesinin, EYT sorunlarının çözülmesi için 30 milyar TL arttırılmasının öneriyoruz. Bu önergeye bütün milletvekillerinin destek vereceğini düşünüyorum, çünkü MHP’nin, İYİ Parti’nin, CHP’nin, HDP’nin bununla ilgili yasa teklifleri var” dedi.

Paylan’ın konuşması sonrası oylamaya sunulan önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini eleştirmişti.

Temelli, “Sen iktidarı kaybettin. Biz EYT’lilerin de, yoksulların da, işsizliğin de çözümünü bulacağız. Çare halktır, bütçe savaşa değil bütçe barışa, eğitime, sağlığa ayrılmalıdır” şeklinde konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ya da diğer bir ifade ile EYT, 1999 yılında emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıkmıştır. 8 Eylül 1999 tarihine kadar emeklilik şartı, kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık şartı ile birlikte 5000 prim günüydü. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılan kanun ile emekli olabilmek için yaş şartı getirildi.

EYT’liler, “08.09.1999 tarihinde çıkarılan yasa ilk defa geriye doğru işletildi ve haklarımızı gasp etti. Biz bu hak kaybının önlenmesini, gasp edilen emeklilik hakkımızı geri istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Bir Cevap Yazın