Diplomatlar Putin’in Erdoğan’ı bekletmesini nasıl yorumladı?

0
212
Erdoğan Putin Diplomatlar

Diplomatlar diplomatik temaslara ilişkin protokol kuralları temelinde, Putin’in Erdoğan ve heyetini 2 dakika boyunca kapıda bekletmesini nasıl yorumluyor?

Erbil Eski Başkonsolosu Aydın Selcen ve Rusya Uzmanı / Politik Gündem yazarı Aydın Sezer, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin Kremlin kapısında bekletildiği görüntüleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de 34 askerin yaşamını yitirmesinin ardından gittiği Kremlin Sarayı’nda Putin tarafından bekletildiğine ilişkin görüntüler gündeme oturdu. Erbil Eski Başkonsolosu Aydın Selcen, görüntüleri “belden aşağı bir vuruş” olarak yorumladı. Moskova Büyükelçiliğinde ticaret ataşesi olarak görev yapmış olan Rusya Uzmanı Aydın Sezer ise “Bu mesaj, Türk heyetinin hangi şartlarda müzakere yaptığına yönelik bir vurgu ve arka plan paylaşımı anlamına gelir” dedi.

Görüntülerde Erdoğan’ın başkanlık ettiği Türk heyeti, Putin’in bulunduğu salonun kapısında iki dakika bekledi. Rossiya kanalının sayaç eşliğinde verdiği görüntülerde, Erdoğan beklerken arkasında bulunan 18. yüzyılda Osmanlı’ya karşı zaferler kazanan Rus Mareşal Suvorov’un tablosuna da dikkat çekildi. Hükümet ise görüntülere ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Aydın Selcen: Belden aşağı bir vuruş

Kremlin’deki görüntüleri değerlendiren Aydın Selcen, protokollere ne kadar özen gösterilse de iki liderin veya diplomatların aynı anda varmasının mümkün olmadığını ifade etti. Bu kadar gecikmenin devlet başkanları arası protokolde normal olduğunu belirten Selcen, “Ancak normal olmayan Rusya gibi bir ülkede, devlet televizyonunun belden aşağı vuruş olarak görülebilecek bir haberi yapması. Bunun üzerine de ancak tahmin yürütülebilir, spekülasyon yapılabilir. Benim kişisel varsayımım; Moskova ziyareti öncesinde güdümlü medyada hem Putin hem Rusya aleyhtarı haberlerin önünün alınamamış olmasına bir yanıt olarak yapılmış olabilir” dedi.

Aydın Sezer: Rus mareşalden bilerek bahsedildi

Aydın Sezer de bekletilmenin değil, Rus devlet televizyonu tarafından görüntülerin bu şekilde yayınlanmasının sorun olduğunu söyledi. Putin’in görüşmelerindeki bekletme alışkanlığına dikkat çeken Sezer, “Son saniyede bir başka işi ya da ihtiyacı olabilir. Türk heyeti erken gitmiş olabilir. Ancak bunun haberleştirilmesi maksatlı ve mesajdır” dedi.

Daha önce Rus Mareşal Aleksandr Suvorov’un tablosunu orada görmediğini belirten Sezer, herkes bilmeyeceği için Rus spikerin özellikle bu tablodan bahsettiğini söyledi. Rusya’da basın ve ifade özgürlüğünün düzeyini hatırlatan Sezer, “Bu haberin Rus devlet televizyonu tarafından bağımsız bir şekilde yapıldığını düşünmüyorum. Bunun içinde Dışişleri mi yoksa Kremlin mi olduğu konusunda ise teknik bir yorum yapmaya zaten gerek yok. Bu mesaj Türk heyetinin hangi şartlarda müzakere yaptığına yönelik bir vurgu ve arka plan bilgisi paylaşımı anlamına gelir. Fakat bu mesajın verilmesini sağlayanlar, eğer Erdoğan’a bir mesaj verdiklerini düşünüyorlarsa; bunun amacını çok aşan bir mesaj olduğunu, Erdoğan muhaliflerinin de onurunu zedeleyecek, tüm Türkiye’yi hedef alan çok kaba bir mesaj olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

“Heyete katılmak için araya adam koyanlar oluyor”

Erdoğan’a eşlik eden heyete ilişkin de değerlendirmede bulunan Sezer, Rusya’nın heyetin kompozisyonuna karışmayacağını ama Kremlin’in baş başa ve sınırlı bir görüşme talebini açık bir şekilde ifade ettiğini belirtti. Sezer, “Ancak katılım fazlaydı. Bizde bu tip programlara girip kendi adına tarihe tanıklık etmek isteyen, kişisel istek ve çıkarlarını ön plana çıkaran, bunun için araya adam koyan insanlar oluyor. Bazen içeride dört sandalye oluyor ve yedi kişi geliyorsunuz, sonra ilkel bir şekilde üç sandalye daha geliyor. Ben bunu her zaman yaşadım. Örneğin; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un görev sahaları arasında farkı biliyor musunuz? Fahrettin Altun’un böyle bir yetkisi yok. Görüş ve yorum belirtme yetkisi yok” dedi.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here