Emeklilikte yaşa takılanlar açlığa mahkum ediliyor

0
194

Emeklilikte yaşa takılanlar ve taşeron firmada kalıp kadro alamayanların açlığa ve işsizliğe mahkum edildiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilgili bakanlıkların sorunu çözmek için gerekli çalışmaları başlatmasını istedi.

Meclis Genel Kurulunda konuşan Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar yaş kademesiyle işsiz kalıp açlığa mahkum edildiğini ifade ederek, “Bu durumda olanlar, prim ve gün sayısını doldurdukları halde yaş nedeniyle işsiz kaldıklarında yeni bir işe giremedikleri için ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır” dedi.

Kamuda bazı kurumlarda taşeron işçilere kadro verildiği halde halen on binlerce çalışanın taşeron firmaların bünyesinde çalıştırıldığına dikkat çeken Gürer, “Taşeron firmada daimi kadroya dahil edilmeyenler için yaşadıkları mağduriyet işsizlik olmaktadır” diye konuştu.

İşsizlik Fonu’nun amaç dışı kullanıldığına da vurgu yapan Gürer, “İşsizlik sigortası, işini kaybedenler için daha uzun süre koruma, ödenek verme, istihdama kadar işsizi korumalı, böyle bir sisteme evrilmelidir” dedi.

Gürer, tüm bu sorunların çözüme kavuşturulması için ilgili bakanlıkların gerekli çalışmaları yapmasını talep etti.

Kaynak: Evrensel

Benzer Haberler  ATO Başkanı Baran'dan Engelliler Haftası mesajı:

Bir Cevap Yazın