İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Roteks Tekstil’de kadın çalışanlarla ve Bayraklı Masal Evi’ndeki tekstil kurslarına katılan kadınlarla bir araya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir’in “Kadın Emeği Hayat İlmeği” adındaki sosyal sürdürebilirlik projesinin ortağı Roteks Tekstil’in kadın çalışanlarıyla bir araya geldi. Toplantı da proje kapsamında Bayraklı Masal Evi’nde tekstil kurslarına katılan kadınlar da vardı.

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Roteks Tekstil fabrikasındaki etkinlikte Tunç Soyer, İzmir’in adını bir Amazon kraliçesinden aldığını söyledi. Belki de bu nedenle dünyanın birçok yerine göre kadınların İzmir’de daha özgür olduğunu dile getiren Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Bizim kültürümüz Kibele’den başlayan ve kadının daha önde olduğu bir kültür. Ne yazık ki bunu kaybetmişiz ve erkek egemen bir topluma dönüşmüşüz. Ancak İzmir kadınların önder olacağı bir şehir. İzmir buna öncülük edebilecek bir şehir.”

İzmir yerel model oluşturuyor

Roteks Tekstil Yönetim Kurulu Eş başkanı Harri Yaffe ise sürdürebilirlik projelerinin salt çevresel değil sosyal boyutta da önemli olduğunu söyledi. Yaffe “ Sürdürebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın sekretaryasını yürüten İzmir, Birleşmiş Milletlerin sürdürebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda yerel bir model oluşturarak, bu modeli Türkiye’ye ye yaymak için çalışmalar yürütüyor. Biz de Roteks ailesi olarak Tunç Soyer’in başkanlığını yaptığı bir kentte, sürdürebilir projelerimizi yaparken kendimizi daha güçlü hissediyoruz” diye konuştu.

Ziyaret kapsamında fabrika binasını gezen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadın çalışanlara karanfil dağıttı. Tunç Soyer konuşmasının ardından ise ortaklaşa düzenledikleri sosyal sürdürebilirlik projesi nedeniyle Roteks Tekstil şirketine bir plaket verdi. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in daveti üzerine hep birlikte kahvaltı edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here